Nowe technologie wkraczają do Muzeum Wsi Lubelskiej
Co można robić w skansenie? Na przykład spacerować z robo-psem. Dzięki współpracy Politechniki Lubelskiej z Muzeum Wsi Lubelskiej w sielski krajobraz wkroczą nowe technologie.
– Co prawda nie uprawiamy nauk historycznych, ale naszą rolą jest dbanie o zachowanie zabytków i o to, by skarby naszego dziedzictwa dotarły do jak największej rzeszy odbiorców – mówi rektor Politechniki Lubelskiej prof. Zbigniew Pater.
>>> CZYTAJ TAKŻE: Politechnika Lubelska wesprze policję w walce z cyberprzestępczością
Bartłomiej Bałaban, dyrektor Muzeum Wsi Lubelskiej, podkreśla, że bardzo zależy mu na tym aby instytucja, którą kieruje była otwarta dla wszystkich.
– Dlatego bardzo cieszymy się, że podpisaliśmy umowę z Politechniką Lubelską, która prężnie działa nie tylko na polskim, ale i na zagranicznym rynku. Dzięki tej współpracy będziemy mogli skorzystać ze świata nowoczesnych technologii, który wejdzie do Muzeum Wsi Lubelskiej. To będzie efektywna współpraca – dodaje.
W działania włączą się eksperci z Wydziału Matematyki i Informatyki Technicznej Politechniki Lubelskiej.
– Nasza współpraca będzie przebiegać w dwóch obszarach. Pierwszy dotyczy cyfryzacji muzeum. Będziemy pracować nad stworzeniem aplikacji webowej oraz cyfrowego muzeum, w którym będzie można poznawać zasoby muzeum podczas wirtualnych spacerów – mówi dr inż. Joanna Szulżyk-Cieplak. – Drugi obszar będzie związany z drukiem 3D, skanowaniem 3D i z robotami. Planujemy prowadzić warsztaty łączące tradycję z nowoczesnością oraz pracować nad skanowaniem obiektów muzealnych i tworzeniem makiet np. dla osób niedowidzących. Chcemy też zaproponować spacery z robo-psem. Wszystko po to, żeby łączyć tradycję i nowoczesność.
Wyjątkowa będzie z całą pewnością także współpraca z Wydziałem Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej.
– Muzeum Wsi Lubelskiej to niesamowity poligon do wszelkiego rodzaju tematów związanych z architekturą drewnianą, z dziedzictwem kulturowym, z architekturą historyczną, z metodami konserwacji – podkreśla dr hab. inż. arch. Natalia Przesmycka. – To absolutnie przepiękne miejsce, dlatego będziemy wspólnie formułować różnego rodzaju tematy badawcze, które będą interesujące zarówno dla nas, jak i dla skansenu.
W Muzeum Wsi Lubelskiej znaleźć można wiele zagadnień, które mogą stać się tematami prac dyplomowych inżynierskich i magisterskich na kierunku architektura. Również studenci budownictwa znajdą tam sporo interesujących zagadnień, chociażby wytrzymałościowych, związanych z obiektami drewnianymi. Ze współpracą wiązać może się też organizacja wakacyjnych praktyk studenckich.
– Mogą to być, m.in. zadania projektowe. Muzeum Wsi Lubelskiej ma wiele obiektów, które jeszcze nie zostały postanowione. Zostały one zinwentaryzowane kilkadziesiąt lat temu. Chcemy sprawdzić w jakim stanie są poszczególne elementy, jak i ile z tej substancji zabytkowej się zachowało, ile wymaga odtworzenia. Zbadamy je też pod kątem architektonicznym oraz będziemy digitalizować inwentaryzację.
>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Sztuczna inteligencja przeniesie nas w czasie. Lubelscy naukowcy stworzą wirtualne muzeum
Planowane są też prace popularyzatorskie. Powstanie szereg makiet, rysunków, plansz, które będą mogły być w wykorzystywane przez skansen na rzecz jego popularyzacji.
– Na architekturze mamy przedmiot projektowanie architektury drewnianej. Jest więc to miejsce, gdzie możemy połączyć nasze potrzeby dydaktyczne z potrzebami popularyzatorskimi muzeum – podkreśla prof. Przesmycka.
fot. Łukasz Jędrzejewski