Super robot wykonał już 800 operacji w szpitalu przy al. Kraśnickiej (ZDJĘCIA)
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie przeprowadził właśnie 800. zabieg z wykorzystaniem nowoczesnego robota da Vinci. Operacje w lubelskiej placówce wykonywane są obecnie w trzech zakresach: chirurgii, urologii i ginekologii.
Tylko przez ostatni rok, a więc od lutego 2024 do lutego 2025, wykonano aż 400 tych zaawansowanych zabiegów z użyciem da Vinci, co plasuje samorządową placówkę ochrony zdrowia w gronie liderów robotycznej chirurgii w Polsce.
>>> CZYTAJ TAKŻE: Niestandardowa operacja serca w USK nr 4. Po raz pierwszy w Polsce wykorzystano specjalny balon
– To bardzo dobra wiadomość i dowód na to, że robot da Vinci jest realnym wsparciem w leczeniu. Tak duża liczba wykonanych operacji świadczy o zaufaniu zarówno ze strony pacjentów, jak i personelu medycznego do tej nowoczesnej technologii – mówi marszałek Jarosław Stawiarski.
W Centrum Edukacyjnym Robotyki Operacyjnej w Szpitalu przy al. Kraśnickiej podczas 800. operacji przeprowadzono histerektomię radykalną, czyli usunięcie macicy.
– Dzięki zastosowaniu najnowszej technologii przeprowadzona operacja jest niezwykle precyzyjna. Ma to szczególne znaczenie w przypadku pacjentek nowotworowych. Dzięki zabiegowi wykonanemu tą metodą rany pooperacyjne są mniejsze, ból mniej odczuwalny a powikłania rzadsze niż w przypadku operacji metodą klasyczną, a nawet metodą laparoskopową – mówi dr hab. n. med. Andrzej Nowakowski, który przeprowadził 800. zabieg z użyciem robota da Vinci.
Prof. Andrzej Nowakowski jest kierownikiem Poradni Profilaktyki Raka Szyjki Macicy w Zakładzie Profilaktyki Nowotworów Narodowego Instytutu Onkologii – Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie. Pracuje także w Centrum Edukacyjnym Robotyki Operacyjnej szpitala przy al. Kraśnickiej w Lublinie. Jest jednym z kilku lekarzy, którzy nie tylko posiadają uprawnienia do wykonywania operacji robotycznych, ale mają także status proktorów, czyli specjalistów mogących szkolić przyszłych operatorów.
– Cieszymy się, że możemy oferować naszym pacjentom dostęp do tak nowoczesnych metod leczenia. Robot da Vinci to precyzja, mniejsze ryzyko powikłań i szybszy powrót do zdrowia dla pacjentów. Planujemy dalszy rozwój naszego Centrum, aby jeszcze więcej chorych mogło skorzystać z tej technologii – mówi Dorota Cichocka, koordynator Centrum Edukacyjnego Robotyki Operacyjnej w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie.
Robot da Vinci to najnowocześniejsze narzędzie operacyjne w rękach chirurgów. Operacje w tym lubelskim szpitalu wykonywane są obecnie w trzech zakresach: chirurgii, urologii i ginekologii.
Od pierwszej operacji chirurgicznej w asyście robota da Vinci w Szpitalu przy al. Kraśnickiej w kwietniu miną 3 lata. Od tego czasu Pracownia Robotyki Operacyjnej przekształciła się w Centrum Edukacyjne Robotyki Operacyjnej, w którym prowadzona jest również działalność dydaktyczna. Zespoły chirurgiczne ze szpitali w całej Polsce zdobywają tutaj doświadczenie pod okiem najlepszych specjalistów.
>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Nowa jakość opieki nad pacjentami z rakiem pęcherza moczowego w COZL
Dzięki dużej liczbie przeprowadzonych operacji, lubelski szpital znajduje się w ścisłym gronie najbardziej doświadczonych ośrodków w Polsce, w których wykorzystuje się systemy robotyczne.
fot. UMWL
Pingback: Międzynarodowy Dzień Pulsu. USK Nr 4 w Lublinie zaprasza na bezpłatne pomiary i porady dietetyczne
Pingback: Ortopedzi ze szpitala przy al. Kraśnickiej ratują pacjentów przed amputacją kończyn