UMCS i PGE Dystrybucja nawiązują współpracę. Będą tworzyć innowacyjne rozwiązania dla sektora energetycznego
PGE Dystrybucja i Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie zacieśniają współpracę. Podpisane 14 maja porozumienie otwiera drogę do wspólnych działań na rzecz rozwoju nowoczesnych technologii w branży energetycznej. Celem połączenia potencjału naukowego uczelni z doświadczeniem energetyków jest stworzenie innowacyjnych rozwiązań, które będą wspierały sektor energetyczny.
Konferencja prasowa, która zainaugurowała współpracę odbyła się w Centrum ECOTECH-COMPLEX UMCS.
Rektor UMCS, prof. Radosław Dobrowolski, podkreślił znaczenie porozumienia, które stanowi przykład owocnej współpracy świata nauki z gospodarką. – Nasze działania, takie jak projekt wykorzystania sztucznej inteligencji w analizie układów pomiarowych energii, mają na celu nie tylko innowacyjność, ale i realne wsparcie dla rozwoju sektora energetycznego” – zaznaczył rektor.
Z kolei Tomasz Małecki, wiceprezes PGE Dystrybucja, podkreślił, że obsługująca blisko 6 milionów odbiorców energii na obszarze 41 proc. Polski spółka, nieustannie dąży do wprowadzania innowacyjnych rozwiązań. – Rozwój sieci dystrybucyjnych i wprowadzanie inteligentnych rozwiązań to klucz do zapewnienia stabilnych dostaw energii – mówił.
Jednym z pierwszych wspólnych projektów będzie stworzenie systemu opartego na sztucznej inteligencji, który będzie wykrywał błędy w układach pomiarowych energii elektrycznej. System będzie używał metod takich jak uczenie maszynowe i głębokie sieci neuronowe, aby szybko identyfikować nieprawidłowości, a także wskazywać miejsca, w których urządzenia mogą zakłócać jakość napięcia.
Projekt nie tylko wspomoże wykrywanie nieprawidłowości, ale także umożliwi przeprowadzenie precyzyjnych kontroli w punktach poboru energii, co przyczyni się do poprawy jakości usług energetycznych.
Współpraca obejmie także szereg działań, takich jak wspólne badania, rozwój nowych technologii, organizacja staży i praktyk, a także współdziałanie w zakresie prac dyplomowych i rozpraw naukowych.
– Liczymy, że nasza współpraca będzie wykorzystywać nie tylko kompetencje w dziedzinie sztucznej inteligencji, ale także innych obszarów naukowych – dodał prof. Zbigniew Pastuszak, prorektor UMCS.
Pierwszym owocem współpracy będzie seminarium eksperckie pt. „Dystrybucja energii – nowe technologie i środowisko”, które odbędzie się 27 maja w Centrum ECOTECH-COMPLEX. Wydarzenie będzie okazją do wymiany wiedzy i doświadczeń na temat nowych technologii w energetyce.
Fot. UMCS