W Lublinie debatują o prawach wyborczych dla 16-latków
W Lublinie, tegorocznej Europejskiej Stolicy Młodzieży, rozgorzała debata na temat przyznania prawa wyborczego 16-latkom. Licealiści z Lublina i Kielc mierzą się dziś w debacie oksfordzkiej, przedstawiając odmienne argumenty w tej kwestii.
W Lublinie zebrali się dzisiaj młodzi ludzie, by debatować na gorący temat: „Czy 16-latkowie powinni otrzymać prawa wyborcze?”. W debacie oksfordzkiej udział wezmą drużyny licealistów z Lublina i Kielc, które zaprezentują odmienne punkty widzenia na ten istotny temat.
>>> CZYTAJ TAKŻE: Lublin is YOUth. Młodzieżowa Rada Miasta podsumowuje mijający rok
Szkoły reprezentowane w debacie to VI Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Kielcach oraz XXI Liceum Ogólnokształcące im. św. Stanisława Kostki w Lublinie. Uczestnicy, którzy zostali podzieleni na dwie sześcioosobowe drużyny, zmierzą się w dwóch rundach, prezentując argumenty za i przeciw przyznaniu praw wyborczych 16-latkom.
Jak wskazuje Dr Bartłomiej Zapała, Prezes Fundacji Future for Europe, impulsem do debaty była rezolucja Parlamentu Europejskiego z maja 2022 r. Zaapelowano w niej o umożliwienie 16-latkom głosowania w najbliższych wyborach do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się w czerwcu 2024 roku. Dr Zapała podkreśla znaczenie włączania młodego pokolenia w proces decyzyjny, zwłaszcza w kontekście długoterminowych działań Unii Europejskiej, których skutki najbardziej odczują dzisiejsi nastolatkowie.
Coraz więcej państw państw europejskich rozważa możliwość obniżenia wieku uzyskania czynnego prawa wyborczego. Jak dotąd Austria i Malta, zdecydowały się na ten krok obniżając minimalny wiek głosowania we wszystkich wyborach do 16 lat. W Belgii i Niemczech 16 i 17 latkowie będą mogli po raz pierwszy zagłosować w najbliższych wyborach do europatlamentu. W tym ostatnim państwie, w niektórych landach 16-takowie mogą również głosować w wyborach samorządowych. Takie prawo przysługuje także 16 i 17 latkom z Estonii.
>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Młodzież wypowiada wojnę plotkom. Lublin gospodarzem międzynarodowego szczytu
W kontekście starzenia się społeczeństwa w Polsce i w Europie, narasta problem dominacji starszych wyborców w decydowaniu o losach kraju. W Polsce rozszerzenie prawa wyborczego o 16 i 17 latków wymagałoby zmiany konstytucji, bowiem zgodnie z artykułem 62 ustawy zasadniczej, prawo do udziału w wyborach i referendach przysługuje osobom, które ukończyły 18 lat.
Organizatorami dzisiejszej debaty oksfordzkiej w Lublinie, którą poprowadzi radny Młodzieżowej Rady Miasta są Fundacja Future for Europe oraz Młodzieżowa Rada Miasta Lublin.
fot. Miasto Lublin – Młodzieżowa Rada Miasta