W Lublinie trwa wielkie sprzątanie ulic po zimie
Ruszyła akcja pozimowego sprzątania miasta. Służby miejskie pracują na ulicach, chodnikach, przystankach oraz w miejscach poza pasami drogowymi.
– W pierwszej kolejności skupiamy się na głównych ulicach, następnie przejdziemy do osiedlowych i peryferyjnych. Równolegle prowadzone są prace na wybranych chodnikach, schodach i przejściach dla pieszych. Zakres obejmuje również przystanki komunikacji miejskiej i Strefę Płatnego Parkowania. Do sprzątania swoich terenów po zimie, zachęcamy także zarządców prywatnych nieruchomości, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe – mówi Grzegorz Malec, Dyrektor Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego w Lublinie.
W ramach oczyszczania miasta po zimie ZDiTM zlecił do posprzątania w sumie ponad 312 km jezdni. Porządki rozpoczęto w kilku miejscach w Lublinie. Jak zapewniają miejscy urzędnicy, prace będą postępować z każdym dniem.
W celu zminimalizowania utrudnień w ruchu, ulice sprzątane są w godzinach nocnych.
Równolegle do jezdni oczyszczane są opaski przykrawężnikowe oraz wybrane chodniki będące w zimowym utrzymaniu. Ekipy sprzątające pojawiły się także w Strefie Płatnego Parkowania. Znaczna część kładek dla pieszych została już oczyszczona, prace trwają również na schodach należących do ZDiTM.
– Pozimowe oczyszczanie polega na usunięciu zanieczyszczeń w postaci kurzu, piasku, błota, pyłu, soli drogowej, odrostów roślinnych czy śmieci, tj. zanieczyszczeń powstałych w sezonie zimowym, a także odpadów pozostawionych przez użytkowników drogi oraz naniesionych przez koła pojazdów i wiatr – wyjaśnia Monika Fisz, rzecznik prasowy Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego w Lublinie.
Oczyszczane są nie tylko same jezdnie, ale także pobocza, pasy rowerowe, zatoki, wysepki oraz wpusty kanalizacji deszczowej. Prace prowadzone są zarówno ręcznie, jak i z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu.
Podobne działania obejmują chodniki, ścieżki rowerowe, schody, kładki i inne obiekty inżynierskie. Dodatkowo wzdłuż krawężników usuwana jest roślinność, aby poprawić estetykę i bezpieczeństwo.
Trwają także wiosenne porządki infrastruktury przystankowej. Prace skupiają się przede wszystkim na uprzątnięciu peronów oraz myciu wiat i słupków przystankowych. W pierwszej kolejności porządkowane będą przystanki w centrum miasta.
– W sumie sprzątanych jest 809 przystanków znajdujących się na terenie miasta. Każdego dnia przy utrzymaniu czystości przystanków, zatrudnionych jest kilkunastu pracowników, którzy pracują w systemie trzyzmianowym. Średnio miesięcznie z przystanków wywożonych jest około 258 m3 śmieci, co w całym 2024 roku dało ponad 3 tys. m3 odpadów – mówi Monika Fisz.
W zależności od warunków pogodowych, prace mają potrwać do połowy kwietnia.