Wakacyjne remonty ruszają pełną parą. Drogowcy pojawią się w blisko 50 miejscach
Lato w Lublinie to nie tylko czas urlopów, ale także intensywnych prac drogowych. W tym roku miasto przeznaczy na wakacyjne remonty ulic, chodników i ścieżek rowerowych blisko 17 mln zł.
Wraz z rozpoczęciem wakacji na wielu lubelskich ulicach pojawili się drogowcy. Jak informuje Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego, w tym sezonie zaplanowano modernizację około 50 lokalizacji. Prace obejmą nawierzchnie jezdni, chodniki, parkingi oraz infrastrukturę rowerową.
Miasto podkreśla, że okres wakacyjny jest najlepszym momentem na prowadzenie takich robót. Mniejszy ruch na ulicach pozwala sprawniej realizować inwestycje i ograniczać utrudnienia dla kierowców oraz mieszkańców.
Obecnie prace trwają m.in. na al. Warszawskiej, gdzie powstaje droga dla rowerów i zatoka przystankowa, a także modernizowany jest kolejny odcinek jezdni. Roboty prowadzone są również na ul. Janowskiej, Nadbystrzyckiej, Żeglarskiej, Smoluchowskiego, Biernata, Puławskiej oraz na skrzyżowaniu al. Kraśnickiej z ul. Głęboką i Nałęczowską.
Jeszcze w czerwcu drogowcy mają pojawić się na al. Solidarności, a następnie na trasie W-Z, czyli ciągu ulic Tysiąclecia i Witosa. To jednak dopiero początek. Dzięki dodatkowym 8 mln zł miasto planuje kolejne remonty, które obejmą m.in. ulice Sztajna, Karłowicza, Leszczyńskiego, Wieniawską, Północną, Dereckiego, Andersa, Ewangelicką oraz wiadukt w ciągu ul. Mełgiewskiej.
Na liście zaplanowanych prac znalazły się również m.in. Bronowicka, Gliniana, Okrzei, Ułanów, Walentynowicz, Turynowicza, Radomska, Warmińska i Żeglarska. Powstaną też nowe miejsca parkingowe przy ul. Paderewskiego.
Nie zabraknie inwestycji dla pieszych i rowerzystów. Modernizację przejdą chodniki m.in. przy ulicach Wileńskiej, Walecznych, Pana Tadeusza, Braci Wieniawskich i Batalionów Chłopskich. Rozbudowana zostanie także sieć tras rowerowych. W planach są nowe odcinki przy al. Sikorskiego oraz przejazd rowerowy przez Plac Bychawski.
– Zadania finansowane są z budżetu gminy, funduszy unijnych, Budżetu Obywatelskiego i we współpracy z radami dzielnic z rezerwy celowej – mówi Monika Fisz, rzecznik ZDiTM w Lublinie.
Równolegle realizowane są duże inwestycje drogowe. Trwa przebudowa al. Unii Lubelskiej, której wartość sięga blisko 65 mln zł. W najbliższym czasie ruszy również budowa węzła przesiadkowego przy stacji PKP Ponikwoda wraz z odcinkiem ul. Trześniowskiej. Wartość tego zadania przekracza 18,7 mln zł.
Fot. ZDiTM

