Wyremontowany akademik Politechniki Lubelskiej czeka na studentów. Zaglądamy do środka (zdjęcia)
W tym roku akademickim Politechnika Lubelska przygotowała dla studentów blisko 600 miejsc w akademikach. Aż 250 z nich znajduje się w komfortowym, bo wyremontowanym właśnie Domu Studenckim nr 1.
Wszystkie akademiki, w tym również dopiero co wyremontowana „jedynka”, wybudowane zostały w latach 70. ubiegłego wieku. Wymagały więc gruntownej przebudowy i dostosowania do wymogów bezpieczeństwa, m.in. przepisów przeciwpożarowych.
>>> CZYTAJ TAKŻE: Akademiki pełne, koszty rosną – studenci szykują się na nowy rok akademicki
– W ciągu blisko 4 lat wyremontowaliśmy trzy z czterech akademików. W sierpniu odebraliśmy wyremontowaną „jedynkę” i zaczęliśmy prace budowlane w ostatnim obiekcie. Za rok wszystkie nasze domy studenckie będą oferować nową jakość w ofercie akademików w Lublinie – zapowiada prof. Zbigniew Pater, rektor Politechniki Lubelskiej.
To, co wyróżnia Dom Studencki nr 1, to nie tylko odnowione wnętrza, ale przede wszystkim funkcjonalność i dbałość o potrzeby studentów. Najważniejszym z wprowadzonych udogodnień jest całkowita zmiana układu pomieszczeń. 3-osobowe pokoje zostały zastąpione jedno- i 2-sobowymi. Każdy z nich wyposażony jest w prywatną łazienkę oraz aneks kuchenny. Nowy akademik oferuje teraz 250 miejsc.
Przebudowa objęła również wszystkie wspólne części budynku. Odnowiono korytarze. Na każdym piętrze znajdują się ogólnodostępne kuchnie, wyposażone w nowoczesne kuchenki i funkcjonalne meble. Dla wygody mieszkańców zorganizowano także pralnie.
Budynek został ponadto dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Pojawiła się nowa instalacja grzewcza i sanitarna. Wymieniono też stolarkę okienną i drzwiową. Nowy blask otrzymała także fasada budynku.
– Chcemy, aby nasi studenci mieli jak najlepsze warunki do nauki i odpoczynku. Naszym celem było stworzenie miejsca, w którym będą czuli się komfortowo i bezpiecznie. To przestrzeń, która ma sprzyjać zarówno edukacji, jak i relaksowi – podkreśla prof. Zbigniew Pater.
Cała inwestycja, której koszt zamknął się w kwocie blisko 22 milionów złotych, była możliwa dzięki wsparciu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, które pokryło ponad połowę kosztów.
Mimo dużych nakładów finansowych, uczelnia zdecydowała się utrzymać ceny wynajmu na poziomie z poprzedniego roku.
>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: „Człowiek sercem nauki”. Staruje 20. edycja jednego z największych festiwali naukowych w Polsce
– Miejsce w pokoju 2-osobowym tak jak do tej pory kosztować będzie 750 złotych miesięcznie, a w pokoju 1-osobowym – 1200 złotych – mówi Mirosław Żuber, kanclerz uczelni.
Nie dziwi więc fakt, że wyremontowane akademiki cieszą się dużym zainteresowaniem. Wszystkie dostępne miejsca dawno już zostały zarezerwowane.
fot. PL
Pingback: "Open Week" na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie
Pingback: Uczniowie znów będą odkrywać Lublin
Pingback: Naukowcy Politechniki Lubelskiej wśród najbardziej wpływowych ludzi na świecie
Pingback: Welcome Week. Politechnika Lubelska wita studentów z zagranicy
Pingback: Związek Uczelni Lubelskich zainaugurował nowy rok akademicki. Zobacz zdjęcia