BiznesLubelskieWiadomości

Fundusz Powierniczy Województwa Lubelskiego. Pierwsi przedsiębiorcy otrzymali preferencyjne pożyczki

Partnerzy Finansujący Funduszu Powierniczego Województwa Lubelskiego w obecności marszałka Jarosława Stawiarskiego podpisali dzisiaj pierwsze umowy o preferencyjne pożyczki na inwestycje z siedmioma przedsiębiorcami z naszego regionu. Łączna wartość podpisanych umów to blisko 3,7 mln zł. Firmy objęte wsparciem będą mogły przeznaczyć pieniądze na inwestycje związane z wprowadzeniem na rynek nowych produktów, usług czy technologii lub udoskonalenie już istniejących.

Podpisane w piątek, 23 lutego umowy, to efekt projektu „Fundusz Powierniczy Województwa Lubelskiego” zainicjowanego przez Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) oraz Lubelską Agencją Wspierania Przedsiębiorczości w Lublinie (LAWP).

>>> CZYTAJ TAKŻE: Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027. Wręczono umowy i otwarto blok R w szpitalu przy al. Kraśnickiej

Pod koniec listopada ubiegłego roku BGK podpisał pierwsze w kraju umowy operacyjne o łącznej wartości 125 mln zł z Partnerami Finansującymi, tj.: Fundacją Puławskie Centrum Przedsiębiorczości, Biłgorajską Agencją Rozwoju Regionalnego S.A., Lubelską Fundacją Rozwoju, Polską Fundacją Przedsiębiorczości, Polskim Funduszem Gwarancyjnym.

Na podstawie zawartych dzisiaj umów Partnerzy Finansujący przekażą pierwsze pożyczki w wysokości od 250 tys. zł do 1 mln zł przedsiębiorcom z naszego regonu.

Pożyczka rozwojowa to maksymalnie 2 mln zł. Przedsiębiorstwa będą mogły przeznaczyć tę kwotę na inwestycje związane z wprowadzeniem na rynek nowych produktów, usług czy technologii lub udoskonalenie już istniejących. Pożyczkę, której oprocentowanie wynosi w skali roku 2% można uzyskać na maksymalnie 10 lat i skorzystać z rocznej karencji w spłacie.

Ze wsparcia mogą skorzystać mikroprzedsiębiorstwa oraz małe i średnie firmy, w tym firmy nowopowstałe i powracające na rynek. Przedsiębiorstwa istniejące nie dłużej niż 3 lata mogą ubiegać się o umorzenie nawet 25 proc. kapitału pożyczki, co ma na celu ułatwienie pierwszych lat działalności. To również szansa dla firm powracających na rynek po uprzedniej likwidacji.

Fundusz Powierniczy Województwa Lubelskiego. Pierwsi przedsiębiorcy otrzymali preferencyjne pożyczki
fot. UMWL

Dzięki uzyskanym pożyczkom siedmiu przedsiębiorców z naszego regionu będzie mogło realizować inwestycje początkowe związane z wyposażeniem firm w celu wprowadzania na rynek nowych lub udoskonalonych produktów, usług bądź technologii, a także zwiększyć zdolności produkcyjne lub wprowadzić zmianę technologii produkcji. Pożyczki umożliwią im również wdrożenie inwestycji produkcyjnych wprowadzających innowacje produktowe, procesowe, marketingowe, czy organizacyjne.

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: LRFR. W tym roku do lubelskich przedsiębiorców trafi ponad 200 mln zł

Uzyskane wsparcie zostanie przeznaczone m.in. na zakup wycinarki laserowej, zakup samochodu specjalistycznego posiadającego żuraw z udźwigiem do 8 ton i wysięgiem do 30 metrów, zakup koparki wraz z materiałami do budowy ogrodzeń, zakup nowoczesnego autobusu czy też budowę hali magazynowo-sprzedażowej oraz zakup towaru handlowego.

Wsparcie uzyskały następujące firmy w woj. lubelskiego:

– F.H.U. FRESHBRUK Piotr Beń z Białej Podlaskiej.
– Sklep branży przemysłowej, części zamiennych do ciągników i maszyn rolniczych Jan Łebko z Tarnogrodu.
– KRIS-SPAW Krystian Małek z Bukowej.
– Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe KAMEL Paweł Gryczka z Lublina.
– POWER-DACH Sp. z o.o. z Lublina.
– WEMA Piotr Szmuryło z Lublina.
– DOMINIKA ZIOŁO Praktyka Lekarsko-Dentystyczna z Momot Górnych (pow. janowski).

Środki pochodzą z Działania 2.6 Inwestycje rozwojowe w MŚP Funduszy Europejskich dla Lubelskiego 2021-2027.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *