LublinWiadomości

„Solidarni razem”. Lublin upamiętnia rosyjską agresję na Ukrainę

„Solidarni razem” – pod tym hasłem w sobotę i niedzielę (24 i 25 lutego) odbywać się będą w Lublinie obchody drugiej rocznicy rosyjskiej agresji na Ukrainę. Zaplanowano szereg wydarzeń, w tym wystawy, koncerty i wspólne modlitwy.

Uroczystości rocznicowe rozpoczną się w sobotę 24 lutego o godzinie 11.00 odsłonięciem na Ratuszu tablicy upamiętniającej nadanie Lublinowi tytułu „Miasto Ratownik”. Medal, wręczony w 2023 r. Krzysztofowi Żukowi przez Wołodymyra Zełeńskiego, stanowi podziękowanie dla miasta i jego mieszkańców za wszechstronną pomoc i solidarność okazywane narodowi ukraińskiemu oraz za wspieranie broniącej swojej niepodległości Ukrainy.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Dwa lata po wybuchu wojny zainteresowanie Polaków pomocą dla Ukraińców jest dużo mniejsze. Potrzeby się zmieniły, ale wciąż są poważne

W południe przed Konsulatem Ukrainy przy ul. Spokojnej 2 nastąpi podniesienie flagi Ukrainy, a następnie w holu budynku „Orion” otwarta zostanie wystawa „Lublin pomaga Ukrainie” upamiętniająca zaangażowanie Lublina i lublinian w pomoc obywatelom ukraińskim w ciągu pierwszego roku wojny.

W Akademickim Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka będzie można zobaczyć wystawę „Niewydane dyplomy” prezentującą losy 40 studentów i studentek, którzy zginęli w Ukrainie, a także wziąć udział w projekcji filmu „20 dni w Mariupolu”. W programie wydarzeń znalazło się również polsko-ukraińskie spotkanie i koncert na Placu Litewskim. Na znak solidarności z narodem ukraińskim Plac Litewski, a także Centrum Spotkania Kultur zostaną podświetlone na żółto-niebiesko.

W niedzielę, 25 lutego, o godzinie 9:00  w Parafii Prawosławnej Św. metr. Piotra Mohyły w Lublinie (ul. Dolińskiego 1) rozpocznie się Liturgia i Panachida za ofiary wojny w Ukrainie.

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Polska może pomóc nie tylko w odbudowie Ukrainy po zakończeniu wojny. Będzie także wsparciem w przyjmowaniu unijnych procedur i reform

Organizatorami obchodów rocznicowych są Konsulat Generalny Ukrainy w Lublinie na czele z Panem Olehem Kutsem – Konsulem Generalnym we współpracy z Prezydentem Miasta Lublin Krzysztofem Żukiem, Wojewodą Lubelskim Krzysztofem Komorskim, Marszałkiem Województwa Lubelskiego Jarosławem Stawiarskim, oraz Dowódcą Litewsko-Polsko-Ukraińskiej Brygady im. Wielkiego Hetmana Konstantego Ostrogskiego płk. Piotrem Lisowskim.

fot. facebook

Jeden komentarz do “„Solidarni razem”. Lublin upamiętnia rosyjską agresję na Ukrainę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *