FinanseLubelskieWiadomości

KAS świętuje. Jak wygląda portret „straży finansowej” w województwie lubelskim?

Z okazji obchodzonego dzisiaj Dnia Krajowej Administracji Skarbowej (KAS), przyglądamy się działalności tej instytucji w województwie lubelskim. Jak wygląda praca „straży finansowej” regionu, która zatrudnia ponad 4 tysiące osób i jest odpowiedzialna za najdłuższy polski odcinek zewnętrznej granicy UE?

Krajowa Administracja Skarbowa powstała w 2017 roku z połączenia służby skarbowej, celnej i podatkowej.
Na czele jej struktury w woj. lubelskim stoi Izba Administracji Skarbowej w Lublinie. Podlegają jej 22 urzędy skarbowe, Lubelski Urząd Celno-Skarbowy oraz delegatury w Lublinie, Białej Podlaskiej i Zamościu. Obsługują one również 12 przejść granicznych.

W sumie lubelska KAS zatrudnia 4175 osób, z czego 1847 to funkcjonariusze, a 2285 to pracownicy cywilni. W tym roku izba przyznała 1586 awansów, a 27 osób otrzymało Odznakę Zasłużony dla KAS.

Krajowa Administracja Skarbowa na Lubelszczyźnie nie tylko zapewnia wsparcie podatnikom i przedsiębiorcom, ale również zajmuje się poborem należności do budżetu państwa, walką z przestępczością gospodarczą i oszustwami podatkowymi. Funkcjonariusze przeciwdziałają również przemytowi towarów nielegalnych i niebezpiecznych oraz zwalczają nielegalny hazard.

Lubelska KAS w liczbach

Według danych przekazanych przez lubelską Izbę, w 2022 roku podatnicy z województwa lubelskiego złożyli 953 860 zeznań podatkowych, z czego aż 885 269 elektronicznie. Co ciekawe, z usługi Twój e-PIT, rozliczając się za ubiegły rok skorzystało już 500 194 podatników. Suma podatku dochodowego wyniosła 3 975 662 712 zł. Ponadto w ubiegłym roku, 1357 podatników osiągnęło dochód powyżej jednego miliona złotych.

Podatnicy z województwa lubelskiego wygenerowali również rekordową wartość odpisu na rzecz Organizacji Pożytku Publicznego – 55 mln zł, a maksymalna kwota odpisu za 2022 rok wyniosła aż 415 143 zł.

W okresie od stycznia do sierpnia 2023 roku funkcjonariusze służby Celno-Skarbowej zatrzymali na przejściach granicznych i w kraju m.in. blisko 1,1 miliona paczek papierosów, 110 kg suszu tytoniowego oraz broń i elementy broni. Funkcjonariusze ujawnili również liczne próby przemytu zwierząt zagrożonych wyginięciem CITES oraz wyrobów z nich wykonanych – m.in. dwóch papug żako, papugi rudosterki kasztanowobrzuchej, 49 pijawek, czy torebki ze skóry krokodyli. Oprócz tego zarekwirowane zostały nielegalne środki ochrony roślin, automaty do gier hazardowych, a także liczne dobra kultury.

Kilkaset zabytkowych i muzealnych obiektów, zatrzymanych podczas prób przemytu przez granicę, znalazło swoje miejsce w instytucjach kultury. W lutym tego roku, lubelska KAS przekazała Muzeum Ziemi Chełmskiej im. Wiktora Ambroziewicza 80 zabytków, wśród których znalazły się ikony i dekoracyjne opakowania do przechowywania żywności. Najstarsza z ikon pochodzi z przełomu XVIII i XIX wieku. Nieco później, w czerwcu, do Muzeum Południowego Podlasia i Muzeum Zespołu Synagogalnego we Włodawie trafiły przedmioty kolekcjonerskie, w tym monety sprzed kilku wieków.

Do różnych instytucji, w tym szpitali, stacji pogotowia oraz stacji sanitarno-epidemiologicznych trafiło również 3,6 tys. litrów alkoholu na cele dezynfekcyjne, przejętych w tym roku przez lubelskich celników.

Walka z przestępczością

KAS nie próżnuje również w zwalczaniu różnorodnych form przestępczości. W styczniu, w powiecie wielickim, funkcjonariusze odkryli worki z krajanką tytoniową. Gdyby znalazła się ona na czarnym rynku, straty dla państwa wyniosłyby około 160 tys. zł.

W lutym, w Lublinie, zabezpieczono 51 boratynek z okresu Jana II Kazimierza Wazy. W marcu, z kolei, udaremniono próbę przemytu odzieży i perfum z podrabianymi znakami towarowymi. W tym samym miesiącu wykryto również nielegalny obrót sprzętem elektronicznym na ogromną skalę.

Nie brakuje również spektakularnych ujawnień w sferze przemytu tytoniu. W kwietniu, zatrzymano ponad 243 tys. paczek nielegalnych papierosów, ukrytych w ładunku keramzytu. W maju natomiast, udaremniono przemyt bursztynu o wartości przekraczającej 300 tys. zł.

Czerwiec przyniósł zatrzymanie 19 osób i likwidację pięciu linii produkujących nielegalne sterydy w wyniku współpracy z czeskimi i słowackimi organami ścigania. Z kolei w lipcu, w Małaszewiczach, funkcjonariusze odkryli 195 ton towarów, które nie figurowały na żadnych dokumentach przewozowych, w tym 180 ton podróbek znaków towarowych.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Obchody Dnia Krajowej Administracji Skarbowej. Pracownicy „skarbówki” przejdą ulicami Lublina

W okresie od stycznia do sierpnia funkcjonariusze służby celnej odprawili ponad 930 tys. pojazdów osobowych, 890 tys. pojazdów ciężarowych, także blisko 100 tys. autokarów na granicy, która liczy ponad 460 km. Warto zaznaczyć, że odcinek obsługiwany przez lubelską służbę celną jest najdłuższym polskim odcinkiem zewnętrznej granicy Unii Europejskiej i obszaru Schengen. To jednocześnie odcinek o największym natężeniu ruchu towarowego i największej liczbie przejść granicznych – przez województwo lubelskie prowadzi główny szlak handlowy z Europy Zachodniej na Ukrainę, Białoruś i do Rosji.

Jeden komentarz do “KAS świętuje. Jak wygląda portret „straży finansowej” w województwie lubelskim?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *