LubelskieWiadomościZdrowie

Kobiety w robotyce. Konferencja i warsztaty w szpitalu przy al. Kraśnickiej

W szpitalu przy al. Kraśnickiej w Lublinie rozpoczęła się dwudniowa konferencja „Kobiety w robotyce”. Centrum Edukacyjne Robotyki Operacyjnej przeprowadzi szkolenie z chirurgii robotycznej z wykorzystaniem robota da Vinci. W wydarzeniu weźmie udział 12 specjalistek i specjalizantek chirurgii ogólnej z całej Polski.

Program szkolenia będzie obejmował m.in. obserwację na żywo zabiegu wykonanego w asyście systemu chirurgii robotycznej da Vinci. Operację z zakresu chirurgii kolorektalnej przeprowadzi dr Kinga Franciszkiewicz-Pietrzak, specjalista chirurgii onkologicznej WSS im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego, druga w Polsce kobieta, certyfikowany operator chirurgii robotycznej w systemie da Vinci.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Szpital przy al. Kraśnickiej ma powód do świętowania. Robot da Vinci wykonał już 400 operacji

– Działania, które podejmujemy w Centrum Edukacyjnym Robotyki Operacyjnej, mają na celu nie tylko przeprowadzenie skomplikowanych operacji z użyciem najnowocześniejszych technologii, lecz również edukację lekarzy specjalizujących się w chirurgii robotycznej z całego kraju. Mam nadzieję, że dzięki takim szkoleniom również grono kobiet w tej dynamicznie rozwijającej się dziedzinie szybko się powiększy – mówi Dorota Cichocka, koordynator CERO w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego.

W ramach szkolenia w Lublinie omówiona zostanie specyfika, wyzwania i korzyści zabiegów wykonywanych tą metodą. Zespoły operujące zaprezentują techniczne możliwości robota da Vinci. Chirurżki będą miały także możliwość wzięcia udziału w praktycznych ćwiczeniach przy konsoli, wyrabiających koordynację wzrokowo-ruchową.

Kobiety w robotyce
fot. UMWL | Konferencja „Kobiety w robotyce”

Robot da Vinci to najnowocześniejsze narzędzie operacyjne w rękach chirurgów. Szpital przy al. Kraśnickiej dołączył do grona kilkunastu placówek medycznych w naszym kraju, które wykorzystują robota w swojej pracy. Operacje w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego wykonywane są obecnie w trzech zakresach: chirurgii (onkologiczna chirurgia kolorektalna), urologii (prostatektomie radykalne) i ginekologii (nowotwory trzonu macicy, stany przedrakowe szyjki macicy). Łącznie wykonano w szpitalu już ponad 400 operacji w asyście da Vinci. W planach szpital chce prowadzić zabiegi z użyciem robota da Vinci w zakresie torakochirurgii, kardiochirurgii i laryngologii.

– Konsekwentnie podnosimy jakość i zakres usług medycznych dla pacjentów z województwa lubelskiego. Na naszych oczach dynamicznie rozwija się szpital wojewódzki przy al. Kraśnickiej. Dzięki wielu inwestycjom pacjenci z naszego województwa zyskują szybszy dostęp do wysokospecjalistycznej opieki medycznej, zaś lekarze nowoczesny sprzęt i możliwość rozwoju – podkreślił obecny na dzisiejszej konferencji marszałek Jarosław Stawiarski.

Warsztaty zorganizowane w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Lublinie we współpracy z Fundacją „Kobiety w chirurgii” oraz firmą Synektik – wyłącznym dystrybutorem systemu robotycznego da Vinci w Polsce, Czechach i na Słowacji – są okazją do wymiany doświadczeń oraz dyskusji o wspieraniu rozwoju zawodowego kobiet, a także o barierach, które wciąż blokują kobietom karierę w chirurgii.

Warsztaty odbywają się pod patronatem Polskiej Federacji Szpitali, która powołała Koalicję na rzecz rozwoju robotyki medycznej.

Kobiety w robotyce
fot. UMWL
Kobiety w robotyce
fot. UMWL

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *