LubelskieWiadomościZdrowie

Lubelski szpital i placówka na Ukrainie zakupią sprzęt do leczenia ofiar wojny

Szpital Wojewódzki przy al. Kraśnickiej i Zakarpacki Szpital Kliniczny w Użhorodzie na Ukrainie zakupią specjalistyczny sprzęt do leczenia chorób układu krążenia i chorób wymagających leczenia neurochirurgicznego, w szczególności ofiar konfliktów zbrojnych. Wartość inwestycji to blisko 2,9 mln euro.

Lubelski szpital, a także placówka w Użhorodzie otrzymają specjalistyczne wyposażenie. Chodzi o „system obrazowania angiografii do hybrydowych operacji sercowo-naczyniowych”. Placówka z Ukrainy zyska także nowy sprzęt do laboratorium diagnostycznego kliniki. To odpowiedź na rosnące potrzeby ośrodka w Użhorodzie w zakresie liczby testów, szybkości, dokładności i raportowania.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Sztuczna inteligencja w pracowni endoskopowej lubelskiego szpitala

Ponadto, w projekcie przewidziano organizację seminarium i konferencji dla ukraińskich i polskich lekarzy w temacie operacji hybrydowych oraz chorób sercowo-naczyniowych. W ramach współpracy przewidziano również szkolenia podnoszące poziom wiedzy personelu medycznego w zakresie diagnostyki i leczenia ofiar konfliktów zbrojnych.

– Zakup nowego sprzętu i poszerzenie wiedzy lekarzy zapewni mieszkańcom Lublina i Użhorodu wyższą jakość kliniczną obu szpitali. Diagnozy będą przeprowadzane szybciej, a leczenie będzie bardziej zaawansowane technologicznie, zmniejszając dysproporcje w dostępie do opieki medycznej po obu stronach granicy polsko-ukraińskiej – mówi Piotr Matej, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie.

Wkład własny dla placówki przy al. Kraśnickiej w wysokości 291 tys. euro zapewnił lubelski Urząd Marszałkowski.

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Centrum Edukacyjne Robotyki Operacyjnej w Lublinie wchodzi na wyższy poziom (foto)

Nowoczesny sprzęt to efekt projektu pn. „Cross-border Interaction for Modern Diagnostic & Therapeutic Approaches at Regional Hospitals of Lublin Voivodeship and Zakarpattia”, który jest realizowany w ramach programu Interreg NEXT PL-UA. Projekt przygotowany przez lubelski szpital jest jednym z 20 wybranych spośród 115 złożonych wniosków aplikacyjnych.

Umowa o współpracy obu placówek medycznych została podpisana w marcu ubiegłego roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *