LubelskiePolitykaWiadomościWybory 2023

PiS wykłada karty na stół. Minister edukacji „jedynką” do Sejmu w lubelskim okręgu nr 6

Minister edukacji i nauki, Przemysław Czarnek, będzie liderem listy wyborczej Prawa i Sprawiedliwości (PiS) w lubelskim okręgu nr 6, w nadchodzących wyborach parlamentarnych. Wojewoda lubelski Lech Sprawka zamierza z kolei powalczyć o miejsce w Senacie.

Dzisiaj Prawo i Sprawiedliwość oficjalnie ogłosiło swoje listy wyborcze. W nadchodzących wyborach parlamentarnych w lubelskim okręgu nr 6, „jedynką” na liście będzie Przemysław Czarnek, obecny minister edukacji i nauki.

– To bez wątpienia najsilniejsza lista w historii. Z uwagi na poparcie, jakie PiS ma w Polsce i w woj. lubelskim, każdy z tych kandydatów, każda z kandydatek, ma szansę zdobyć mandat poselski – powiedział minister Czarnek podczas dzisiejszej konferencji prasowej.

Na drugim miejscu na liście znalazł się Michał Moskal, który kieruje biurem gabinetu politycznego wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego. Trzecią pozycję zajmie z kolei Magdalena Filipek-Sobczak, radna sejmiku i szefowa lubelskiego oddziału KRUS. Na kolejnych miejscach znaleźli się poseł Sylwester Tułajew i wiceminister finansów Artur Soboń. Listę zamyka wiceminister aktywów państwowych Jan Kanthak z Suwerennej Polski.

W wyborach wezmą też udział obecni posłowie: Kazimierz Choma, Krzysztof Głuchowski, Leszek Kowalczyk, Sławomir Skwarek i Krzysztof Szulowski. Na liście znaleźli się także lokalni urzędnicy i działacze społeczni, w tym wicemarszałek województwa lubelskiego Zbigniew Wojciechowski, Sławomir Plis – burmistrz Opola Lubelskiego, Dariusz Szczygielski – obecny starosta rycki, czy dyrektor Muzeum Wsi Lubelskiej Bogna Bender-Motyka.

W okręgu chełmskim nr 7 ku zaskoczeniu wielu komentatorów „jedynką” będzie Mariusz Kamiński, obecny minister spraw wewnętrznych i administracji.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Koalicja Obywatelska prezentuje swoje listy wyborcze do Sejmu. W Lublinie bez większych niespodzianek

Jak zauważył Jarosław Kaczyński podczas czwartkowej konferencji prasowej: – Wynika to z tego, że jest to okręg graniczny. Jego obecność tam ma istotny wymiar praktyczny, ale i symboliczny, bo pan minister kieruje jednym z resortów, które bronią polskich obywateli i Polski.

Co do Senatu, obok wojewody lubelskiego Lecha Sprawki, kandydować będą też obecni senatorowie Stanisław Gogacz i Grzegorz Czelej.

Wybory parlamentarne zaplanowane są na 15 października 2023 roku.

PiS ogłasza listy wyborcze do Sejmu i Senatu
fot. twitter

2 komentarze do “PiS wykłada karty na stół. Minister edukacji „jedynką” do Sejmu w lubelskim okręgu nr 6

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *