niedziela, 8 września, 2024
HistoriaLubelskieWiadomości

Na Lubelszczyźnie znaleziono sztylet sprzed ponad 5 tys. lat!

W miejscowości Drążgów (gmina Ułęż) natrafiono na mierzący ok. 13 cm wiórowiec – sztylet, który jest elementem charakterystycznym dla neolitycznej kultury lubelsko-wołyńskiej, datowanej na 4100-3650 r. p.n.e.

Wykonane z krzemienia wołyńskiego narzędzie ma kunsztowną formę, co pozwala przypuszczać, że należało do osoby o wysokim statusie społecznym. Jak podaje Lubelski Wojewódzki Konsewator Zabytków, dobrze zachowane i nieuszkodzone wiórowce spotyka się przede wszystkim w obiektach grobowych. Oznacza to, że ziemia w okolicy znalezienia sztyletu kryć może kolejne archeologiczne niespodzianki. Do tej pory na terytorium Polski odkryto zaledwie kilkanaście grobów zawierających podobne wyposażenie, większość z nich znajdowała się we wschodniej części Lubelszczyzny, pomiędzy Wisłą a Bugiem.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Kolejne zaskakujące odkrycie podczas budowy obwodnicy Chełma. Tym razem znaleziono szkielet dziecka sprzed ponad 4 tys. lat!

– Długie wióry i różne odmiany wiórowców są stałym elementem inwentarzy krzemiennych neolitycznej kultury lubelsko-wołyńskiej (4100 – 3650 r. p.n.e.), z którą należy wiązać również i nasz egzemplarz – podkreśla Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Znalezisko jest obecnie poddawane badaniom w w Instytucie Archeologii Uniwersytetu Marii Skłodowskiej-Curie. Docelowo ma trafić do Muzeum Narodowego w Lublinie.

fot. Wojewódzki Konserwator Zabytków

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *