EdukacjaLublinWiadomości

Prof. Wojciech Załuska ponownie wybrany na rektora Uniwersytetu Medycznego w Lublinie

Rektorem Uniwersytetu Medycznego w Lublinie został ponownie prof. dr hab. n. med. Wojciech Załuska. Był jedynym kandydatem do objęcia tej funkcji w kadencji 2024-2028.

W głosowaniu elektorów, które odbyło się w czwartek, 18 kwietnia, udział wzięło 167 spośród 175 uprawnionych, z czego aż 157 opowiedziało się za wyborem prof. Wojciecha Załuska.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Nowy – stary rektor pokieruje Politechniką Lubelską

Kadencja 2024-2028 będzie drugą w karierze prof. Załuska. Wcześniej był m.in. prodziekanem, a następnie dziekanem II Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Anglojęzycznym Uniwersytetu Medycznego. Wybrany głosami elektorów, prof. Załuska był jednym kandydatem do objęcia funkcji rektora.

Jego program na najbliższe cztery lata koncentruje się na wspieraniu badań studentów i doktorantów, dalszym upraktycznianiu nauczania w szpitalach uniwersyteckich i Centrum Symulacji Medycznej, tworzeniu nowych programów i kierunków studiów, czy rozwoju sportu akademickiego.

Celem jaki stawia przed sobą rektor jest też m.in. utworzenie nowego Centrum Edukacji Medycznej, a także utrzymanie statusu uczelni badawczej w 2026 roku.

Rektor jest absolwentem Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Lublinie. Stopień doktora nauk medycznych uzyskał w 1992 roku, stopień doktora habilitowanego – w 2001 roku, zaś tytuł profesora – w roku 2005. Jest specjalistą I i II stopnia w zakresie chorób wewnętrznych, specjalistą w zakresie nefrologii, zdrowia publicznego, hipertensjologii oraz transplantologii klinicznej.

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Bez zmian u steru Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie

Prof. Załuska opublikował ok. 170 prac naukowych. Przebywał na stypendiach w Niemczech i USA. Był profesorem wizytującym w Renal Research Institute w Nowym Jorku oraz wykładowcą na Uniwersytecie w Marburgu. Jest członkiem stowarzyszeń naukowych, m.in. American Society of Nephrology i Polskiego Towarzystwa Nefrologicznego.

Uroczyste przekazanie prof. Wojciechowi Załuska decyzji o wyborze na stanowisko rektora Uniwersytetu Medycznego odbędzie się w piątek, 19 kwietnia, o godz. 9:00, w Sali Senackiej Collegium Novum przy Al. Racławickich 1.

2 komentarze do “Prof. Wojciech Załuska ponownie wybrany na rektora Uniwersytetu Medycznego w Lublinie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *