BiznesLubelskieWiadomości

Powstanie kolejny fragment ekspresówki łączący Lubelszczyznę z centrum i zachodem kraju

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę na projekt i budowę kolejnego odcinka drogi ekspresowej S12. Chodzi o fragment między granicą województwa łódzkiego i mazowieckiego, a Przysuchą o długości 14,4 km. To kontynuacja budowy drogi ekspresowej, która docelowo ma połączyć autostradę A1 w okolicach Piotrkowa Trybunalskiego ze wschodnią granicą państwa w Dorohusku.

Nowa droga docelowo przejmie ruch tranzytowy i regionalny z obecnej zatłoczonej i biegnącej przez liczne wsie i miasta drogi krajowej nr 12.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Wiemy kto wybuduje 10 km ekspresówki między Izbicą a Zamościem

Będzie to dwujezdniowa droga ekspresowa, z dwoma pasami ruchu na każdej jezdni oraz pasem awaryjnym. W ramach inwestycji powstanie też węzeł drogowy w Gielniowie u zbiegu z drogą wojewódzką 728, a także ponad 20 obiektów inżynierskich, w tym: wiadukty i przepusty. O bezpieczeństwo zwierząt zadba z kolei siedem przejść. W bezpośrednim sąsiedztwie trasy powstanie także infrastruktura dla pieszych i rowerzystów.

Powstanie kolejny fragment ekspresówki łączący Lubelszczyznę z centrum i zachodem kraju
fot. GDDKiA

Jak informuje GDDKiA prace projektowe i budowa mają potrwać łącznie 43 miesiące od chwili podpisania umowy. Wykonawcą jest firma Budimex, a koszt inwestycji wyniesie blisko 452,1 mln złotych.

W ciągu najbliższych tygodni należy spodziewać się również podpisania umowy na kolejny mazowiecki odcinek drogi ekspresowej S12: Przysucha – Wieniawa. Tym samym łączna długość realizowanej, w systemie Projektuj i buduj w sąsiednim województwie trasy przekroczy 30 km.

S12 – łącznik między wschodem i zachodem

Po wybudowaniu wszystkich odcinków droga ekspresowa S12 zapewni sprawne połącznie centrum kraju z Lubelszczyzną, a także z wschodnią granicą państwa. Tym samym nowa arteria ułatwi podróż pomiędzy zachodnią i wschodnią granicą państwa, a zatem będzie stanowić pomost pomiędzy krajami Unii Europejskiej i Ukrainą.

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Droga nad jeziora już po rozbudowie

Obecnie można już korzystać z blisko 94 km S12 w woj. lubelskim, od Puław do Piask. W realizacji pozostaje 70 z 75 km dalszego odcinka do granicy z Ukrainą. Na etapie prac przygotowawczych jest początkowy fragment trasy, ok. 61 km od autostrady A1 do granicy woj. łódzkiego i mazowieckiego, a także kolejne ok. 67 km od Radomia do Puław.

fot. GDDKiA

2 komentarze do “Powstanie kolejny fragment ekspresówki łączący Lubelszczyznę z centrum i zachodem kraju

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *