LubelskieWiadomościZdrowie

Sprzęt medyczny za blisko 3 mln euro trafi do polskiego i ukraińskiego szpitala

Rozpoczęła się realizacja polsko-ukraińskiego projektu pomiędzy Wojewódzkim Szpitalem Specjalistycznym im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie i Zakarpackim Wojewódzkim Szpitalem Klinicznym im. A. Nowaka w Użhorodzie. Efektem podpisanego właśnie w Ukrainie porozumienia jest zakup przez obie placówki sprzętu do leczenia chorób układu krążenia i chorób wymagających leczenia neurochirurgicznego, w szczególności ofiar wojny.

Wartość inwestycji opiewa na blisko 2,9 mln euro. A zakup specjalistycznego wyposażenia będzie sfinansowany głównie ze środków unijnych.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Mobilne schrony trafią do miasta partnerskiego Lublina

Szpital przy al. Kraśnickiej w Lublinie oraz w Użhorodzie zakupią system obrazowania angiografii do hybrydowych operacji sercowo-naczyniowych. Ukraińska placówka zyska także nowy sprzęt do laboratorium diagnostycznego kliniki. To odpowiedź na rosnące potrzeby szpitala na Zakarpaciu w zakresie liczby testów, szybkości, dokładności i przestarzałego formatu raportowania.

– Jest to szczególnie istotne w czasie wojny, kiedy znacznie wzrasta liczba obrażeń ciała, w tym ran klatki piersiowej i serca. Takie urazy bardzo często prowadzą do złożonych powikłań sercowo-naczyniowych, które wymagają natychmiastowej interwencji – mówi Piotr Matej, dyrektor szpitala przy al. Kraśnickiej.

Szpital w Użhorodzie tylko w okresie 2022-2023 leczył 3203 ofiary wojny, z czego 1083 było hospitalizowanych. Z kolei w placówce przy al. Kraśnickiej w 2022 roku pomocy udzielono 369 pacjentom narodowości ukraińskiej, a 216 osób konsultowano na oddziale ratunkowym.

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Sztuczna inteligencja w pracowni endoskopowej lubelskiego szpitala

W ramach realizowanego projektu przewidziano także organizację seminarium i konferencji, które mają zapewnić wzrost wiedzy i know-how ukraińskiego i polskiego personelu medycznego w zakresie operacji hybrydowych oraz chorób sercowo-naczyniowych, ze szczególnym uwzględnieniem leczenia ofiar konfliktów zbrojnych.

Sprzęt medyczny za blisko 3 mln euro trafi do polskiego i ukraińskiego szpitala

fot. UMWL

Jeden komentarz do “Sprzęt medyczny za blisko 3 mln euro trafi do polskiego i ukraińskiego szpitala

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *