LubelskieWiadomościZ regionu

W województwie lubelskim przybyło milionerów. W których powiatach jest ich najwięcej?

Ministerstwo Finansów oraz Izba Administracji Skarbowej w Lublinie właśnie podsumowały akcję rozliczeń podatku dochodowego PIT za rok 2022. Powiększyło się grono osób mogących pochwalić się rocznymi dochodami powyżej miliona złotych. Rekordzista zarobił w ubiegłym roku prawie 146 mln zł.

W 2022 roku aż 1357 osób z naszego regionu osiągnęło dochód przekraczający milion złotych. Z tej grupy 1215 podatników prowadzi działalność gospodarczą, podlegając opodatkowaniu 19-procentowym podatkiem liniowym. Natomiast 70 osób osiągnęło taki dochód jako pracownicy lub zleceniobiorcy.

Najwięcej milionerów mieszka w powiatach lubelskim i świdnickim. Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie obsłużył rozliczenia 232 milionerów. Drugi Urząd Skarbowy w Lublinie rozliczył w tym roku 164 milionerów, a Trzeci Urząd Skarbowy w Lublinie zebrał podatki od 94 podatników wykazujących dochody powyżej miliona złotych. Warto zauważyć, że znaczna część milionerów z regionu rozlicza się w innych miastach i powiatach. W Łukowie liczba milionerów wzrosła do 159, w Białej Podlaskiej jest ich 112, a w Zamościu 85. Ponadto, 68 milionerów rozliczyło się w Puławach, 66 w Chełmie oraz 53 w Biłgoraju.

Najmniej milionerów mieszka lub pracuje we Włodawie, gdzie rozliczyło się zaledwie 11 osób o milionowych dochodach. Niewiele więcej znalazło się w Parczewie – 15, Krasnymstawie – 17, Opolu Lubelskim i Łęcznej – po 18, oraz Hrubieszowie – 20.

Rekordzista wśród milionerów województwa lubelskiego rozliczył się za rok 2022 w Pierwszym Urzędzie Skarbowym w Lublinie. Wybrał on formularz PIT-36L i osiągnął dochód w wysokości 145 673 202,2 zł. W innych urzędach skarbowych rekordziści wykazali imponujące choć mniejsze dochody. W powiecie puławskim „lider” wykazał dochód przekraczający 37 mln zł w zeznaniu PIT-38. W Białej Podlaskiej rekordzista osiągnął dochód prawie 34 mln zł. Trzeci Urząd Skarbowy w Lublinie odnotował najwyższy dochód u podatnika w 2022 r. na poziomie 21,3 mln zł. Z kolei w zamojskim US na jednym z zeznań widniała kwota 17,7 mln zł.

W ciągu roku grono podatników wykazujących dochody powyżej miliona złotych powiększyło się o dwie osoby. Natomiast na przestrzeni dwóch lat w województwie lubelskim przybyło aż 167 milionerów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *