BiznesLubelskieWiadomości

Wiemy jak pobiegnie obwodnica Janowa Lubelskiego

Burmistrz Janowa Lubelskiego wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy obwodnicy tego miasta w ciągu drogi krajowej nr 74 – poinformował lubelski Oddział GDDKiA. To kolejny krok do realizacji inwestycji, która ma zostać sfinalizowana do 2030 roku.

W wydanej decyzji zapisano warunki i rozwiązania ograniczające negatywny wpływ drogi na środowisko. Chodzi m.in. o lokalizację i parametry zabezpieczeń akustycznych, przejść dla zwierząt, urządzeń ochrony wód, nasadzeń zieleni czy zakres nadzoru przyrodniczego.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Będzie jaśniej i bezpieczniej na drogach woj. lubelskiego

W trakcie prowadzonych prac przygotowawczych, analizowane były cztery warianty przebiegu obwodnicy. Dwa omijające miasto po północnej stronie, w okolicach strefy inwestycyjnej oraz miejscowości Biała, i dwa przebiegające po południowej stronie Janowa Lubelskiego, przez Lasy Janowskie, obszary chronione Natura 2000 i okolice zalewu.

Jak informuje GDDKiA, najwyżej oceniony został jeden z wariantów północnych. Trasa w tym wariancie będzie przedłużeniem łącznika od starej DK19 do węzła Janów Lubelski Północ na S19. Po niespełna 9 km włączy się do DK74, na początku przebudowywanego obecnie odcinka tej trasy.

Wydanie przez Burmistrza decyzji środowiskowej zatwierdza wskazany przebieg obwodnicy Janowa Lubelskiego.

Co dalej ?

– Po zakończeniu prac nad Studium, ogłoszony zostanie przetarg na opracowanie projektu budowlanego, a następnie po wykonaniu projektu i uzyskaniu decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID), ogłosimy przetarg na wyłonienie wykonawcy drogi – informuje Łukasz Minkiewicz, rzecznik GDDKiA Oddział w Lublinie.

Realizacja inwestycji jest planowana do 2030 roku.

100 obwodnic i DK74

W woj. lubelskim, w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030, planowanych jest siedem inwestycji. Pięć z nich powstanie w ciągu drogi krajowej nr 74. Poza obwodnicą Janowa Lubelskiego, są to: obejścia Dzwoli, Gorajca, Szczebrzeszyna i Zamościa. Ich łączna długość wynosi ponad 40 km. Pozostałe dwie planowane są w ciągu DK82 (obwodnica Łęcznej) oraz w ciągu DK63/76 (obwodnica Łukowa).

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Wiemy kto wybuduje 17 kilometrów drogi ekspresowej między Piaskami a Łopiennikiem

Obecnie trwa budowa obwodnicy Dzwoli, wraz z rozbudową DK74 między Janowem Lubelskim a Frampolem. Z kolei dla obwodnicy Gorajca trwa procedura zmierzająca do wydania decyzji ZRID. Pozostałe inwestycje, jak informuje GDDKiA, są na etapie prac przygotowawczych.

fot. GDDKiA

Jeden komentarz do “Wiemy jak pobiegnie obwodnica Janowa Lubelskiego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *