LubelskieWiadomościZ regionu

Województwo Lubelskie przekazało 48 łóżek na rzecz uchodźców z Ukrainy

Dzisiaj przed siedzibą urzędu marszałkowskiego w Lublinie nastąpiło przekazanie 48 łóżek wraz z materacami Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”, która wspiera uchodźców z Ukrainy. W wydarzeniu udział wzięli marszałek województwa Jarosław Stawiarski oraz wicemarszałek Zbigniew Wojciechowski.

Jest to odpowiedź na prośbę przedstawicieli Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie” skierowaną do Zarządu Województwa Lubelskiego, o pomoc w wyposażeniu domu rekolekcyjnego w Ołtarzewie, który daje schronienie około 70 matkom z dziećmi z Ukrainy. Lubelskie Centrum Innowacji i Technologii przekazało na ten cel 48 kompletów łóżek z materacami na okres 12 miesięcy.

„– Cały czas jako Lubelskie staramy się pomagać naszym siostrom i braciom z Ukrainy. Tym razem będzie to 48 łóżek z materacami, które trafią do samotnych matek z dziećmi, które w ośrodku w Ołtarzewie czekają na koniec wojny –” powiedział marszałek Jarosław Stawiarski.

Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie” od 2022 roku współpracuje z Wyższym Seminarium Duchownym Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego, które zgodziło się udostępnić miejsce w swoim domu rekolekcyjnym w Ołtarzewie uchodźcom z Ukrainy.

łóżka dla uchodźców z Ukrainy
łóżka dla uchodźców z Ukrainy

Władze Fundacji planują obecnie remont i zwiększenie ilości miejsc noclegowych w ośrodku, aby pomóc osobom z terenów objętych konfliktem, które szukają schronienia w Polsce. Kobiety z dziećmi z Ukrainy znajdują tam nie tylko nocleg, ale również wyżywienie i różnego rodzaju wsparcie. Dodatkowo, organizowane są warsztaty i szkolenia dla ofiar wojny na Ukrainie.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Lubelski Regionalny Fundusz Rozwoju otrzyma unijne środki na wsparcie firm z regionu

Od początku agresji Rosji na Ukrainę wartość pomocy samorządu Województwa Lubelskiego przekazanej stronie ukraińskiej wyniosła blisko 30 mln złotych. Ponadto Województwo Lubelskie przekazało Ukrainie 12 karetek pogotowia. Z kolei w ramach projektów „Lubelskie pomaga Ukrainie” sfinansowano m.in. tymczasowe miejsce pobytu w Zamościu dla matek z dziećmi uciekającym przed wojną, czy kursy nauki języka polskiego.

łóżka dla uchodźców z Ukrainy
fot. Urząd Marszałkowski Woj. Lubelskiego

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *