piątek, 18 października, 2024
HistoriaOpole LubelskieWiadomościZ regionu

Kłodnica: 12-latek znalazł średniowieczny zabytek

12-letni mieszkaniec wsi Szkuciska znalazł średniowieczny zabytek – głowicę buławy gwiaździstej pochodzącą prawdopodobnie z okresu od XII do XIV wieku. Do przypadkowego odkrycia doszło podczas budowy stodoły w miejscowości Kłodnica (powiat opolski).

Podczas prac ziemnych przy budowie stodoły w miejscowości Kłodnica, w gminie Wilków, doszło do niezwykłego odkrycia. 12-letni Witold z sąsiedniej miejscowości Szkuciska natrafił na głowicę buławy gwiaździstej, datowaną wstępnie na okres od XII do XIV wieku.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Tajemnicze groby odkryte w sercu Chełma

O znalezisku poinformował w mediach społecznościowych Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Wydobyta głowica została przetransportowana do innej miejscowości w razem z piachem i gruzem przeznaczonym do utwardzenie podjazdu.

Już na miejscu, 12-latek zwrócił uwagę na nietypowy przedmiot, zdając sobie sprawę z historycznego znaczenia znaleziska. Chłopiec od razu powiadomił o nim rodziców, którzy zgłosili odkrycie do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Lublinie.

Buławy, do których należał znaleziony element, były bronią obuchową wywodzącą się od maczug, popularną w średniowiecznej Europie Wschodniej, zwłaszcza na Rusi. Oprócz funkcji bojowej, buławy symbolizowały również władzę.

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Odsłonięto pomnik upamiętniający egzekucje Żydów w Lasach Kozłowieckich. „Żeby nigdy więcej już do tego nie dopuścić” (zdjęcia)

Głowica z brązu ma 72 mm wysokości i jest zaopatrzona w tuleję oraz guzy ostrosłupowe. Na głowicy widoczne są ślady intensywnego użytkowania, w tym uszkodzone i wygięte guzy, co może wskazywać na na to, że była używana w walce lub jako narzędzie.

Znaleziona głowica zostanie przekazana do muzeum, prawdopodobnie Nadwiślańskiego, gdzie dołączy do innych eksponatów świadczących o przeszłości tego terenu.

fot. Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków

Jeden komentarz do “Kłodnica: 12-latek znalazł średniowieczny zabytek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *