ChełmHistoriaWiadomościZ regionu

Tajemnicze groby odkryte w sercu Chełma

Czy Chełm skrywa tajemnice sprzed wieków? Oto, co odkryli archeolodzy podczas robót budowlanych na ulicy Lwowskiej. Niezwykłe groby z różnych okresów historycznych, w miejscu, gdzie kiedyś funkcjonowała miejska targowica, zaskakują i zmuszają do przemyślenia dotychczasowej wiedzy o mieście.

Archeologia potrafi dostarczyć niespodzianek na miarę najlepszych thrillerów. Tak się stało w przypadku nieruchomości przy ul. Lwowskiej 20 w Chełmie, w miejscu nie istniejącego dworca PKS, gdzie powstaje obecnie budynek usługowo-biurowy. Niecodziennym dodatkiem do planów budowlanych stały się badania archeologiczne, które doprowadziły do odkrycia tajemniczych grobów w centrum miasta.

W miejscu, które w okresie międzywojennym było miejską targowicą, nie ma żadnych historycznych zapisów czy kartograficznych źródeł świadczących o istnieniu cmentarza. Jednak to właśnie tu, w czasie ostatnich prac, odkryto 19 grobów.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Kolejne odkrycie archeologiczne na Lubelszczyźnie. Tym razem w powiecie hrubieszowskim (zdjęcia)

Pierwsze znaki zapytania pojawiły się już w 2010 roku, kiedy to podczas podobnych badań natrafiono na 6 grobów.

– Ceramika odnaleziona w zasypiskach grobów datowana była na trzy okresy: od XIV do XVIII wieku – informuje Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Niektóre z obecnie ujawnionych grobów zostały uszkodzone przez wcześniejsze inwestycje, ale większość z nich jest nowożytna i niezwykle zróżnicowana pod względem wieku i typu. Wśród znalezisk znajdują się zarówno groby osób dorosłych, jak i dzieci. Jeden z nich jest prawdopodobnie grobem żołnierza z okresu II wojny światowej.

Jednak to, co rzeczywiście przyciąga uwagę, to grób, który zdaniem ekspertów może być pradziejowym.

– Wstępne badania sugerują, że może być to związane z kulturą scytyjską, która sięga od VII wieku p.n.e. do III wieku p.n.e. – dodaje Konserwator.

Z niewyjaśnionych jeszcze powodów, w tym grobie znaleziono również fragmenty ceramiki i ozdoby z brązu, które podlegają teraz dodatkowej analizie antropologicznej ze względu na ich wyjątkową wartość historyczną i naukową.

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Starożytne ozdoby z brązu sprzed 2,5 tysiąca lat odkryte na łące w gminie Turobin!

Ponieważ prace na ul. Lwowskiej będą kontynuowane, a obszar robót ziemnych zostanie poszerzony, można spodziewać się kolejnych, równie fascynujących odkryć. Czy Chełm ostatecznie ujawni swoje ukryte tajemnice? Czas pokaże, ale jedno jest pewne, historia tego miasta jest zdecydowanie bardziej złożona, niż moglibyśmy przypuszczać.

Odkrycia archeologiczne w Chełmie są dowodem na to, że historia niejedno ma oblicze i potrafi zaskakiwać. A teraz, z każdą łopatą ziemi przesuniętą przez archeologów, czekamy na kolejne rewelacje. Czy Chełm ma jeszcze więcej do zaoferowania? Trudno powiedzieć, ale jedno jest pewne, historia tego miejsca jeszcze nie raz nas zaskoczy.

fot. Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków

4 komentarze do “Tajemnicze groby odkryte w sercu Chełma

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *