BiłgorajHistoriaWiadomościZ regionu

Starożytne ozdoby z brązu sprzed 2,5 tysiąca lat odkryte na łące w gminie Turobin!

W gminie Turobin (powiat biłgorajski) na łące w Czernięczynie Poduchownym, poszukiwacz Łukasz Jabłoński trafił na niesamowite znalezisko – starożytne ozdoby z brązu sprzed 2,5 tysiąca lat. Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Lublinie poinformował, że wśród 13 odkrytych artefaktów znajdują się m.in. szpile do mocowania na odzieży, nagolenniki oraz bransolety.

Łukasz Jabłoński, prowadzący poszukiwania z wykrywaczem metali, dokonał tego niezwykłego znaleziska już podczas pierwszej wyprawy na łąkę w styczniu 2023 roku. Ozdoby wykonane z brązu, zalegające około 20-25 cm pod ziemią, zostały natychmiast zgłoszone do urzędu konserwatorskiego w Zamościu, wraz z fotografiami miejsca odkrycia i samych przedmiotów. Zabytki archeologiczne zostały oczyszczone, zapakowane próżniowo i przekazane do zamojskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.

Starożytne ozdoby z brązu obejmują: dwie szpilki o długości 15,5-16,4 cm, fragment ozdobnej tarczki o średnicy 11,6 cm do mocowania na ubraniu, dwa koliste nagolenniki o średnicach po 11,9 cm wykonane z grubego drutu brązowego o średnicy 1 cm i ze zdobieniami, cztery masywne bransolety o średnicach po 7,5 cm i po 2,8 cm szerokości zwoju ze zdobieniem w postaci nacinanej jodełki i poprzecznych linii, dwie bransolety o średnicach po 7 cm oraz fragment kolca ozdobnej szpili rurkowatej o długości 12 cm i średnicy 0,5 cm, zdobionej karbowaniem.

Według konserwatora, znalezione ozdoby pochodzą z okresu kultury łużyckiej i są datowane na schyłkowy okres jej funkcjonowania, czyli około 550-400 lat p.n.e. Jest to znalezisko o szczególnym znaczeniu, ponieważ ozdoby kultury łużyckiej były w tym regionie bardzo rzadko odnajdywane, a jeśli już, to były to pojedyncze przedmioty lub ich niewielkie fragmenty. Obecność kompletnego zestawu ozdób ma ogromne znaczenie dla badań archeologicznych. Umożliwi lepsze poznanie osadnictwa ludności tej kultury w regionie lubelskim oraz na Lubelszczyźnie jako całości.

W celu dalszej analizy i konserwacji, znalezione zabytki zostały przekazane do Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju. Muzeum zleciło wykonanie specjalistycznych badań i konserwacji artefaktów, co pozwoli na jeszcze głębsze zrozumienie ich wartości historycznej.

Archeolog Wiesław Koman z zamojskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków podkreślił, że znalezisko było utrzymywane w tajemnicy do czasu przeprowadzenia dokładnych badań archeologicznych miejsca odkrycia oraz zabezpieczenia terenu przed nielegalnymi poszukiwaniami.

To niezwykłe odkrycie zapowiada nowe etapy w poznawaniu historii i kultury starożytnych społeczności, które zamieszkiwały obecne tereny Polski. Przez badania tych unikatowych znalezisk, naukowcy i konserwatorzy mają szansę zgłębić wiedzę na temat życia i obyczajów ludzi z okresu kultury łużyckiej, jednej z najważniejszych cywilizacji epoki brązu.

fot. Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Lublinie

2 komentarze do “Starożytne ozdoby z brązu sprzed 2,5 tysiąca lat odkryte na łące w gminie Turobin!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *