EdukacjaLublinWiadomości

Koniec roku szkolnego. Uczniowie rozpoczynają upragnione wakacje

Wraz z początkiem astronomicznego lata ponad 275 tysięcy uczniów z Lubelszczyzny udaje się na wakacyjną przerwę, która w tym roku potrwa aż 72 dni.

W piątek, 21 czerwca, uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych kończą rok szkolny i zaczynają długo oczekiwane wakacje. W województwie lubelskim dotyczy to ponad 275 tysięcy uczniów z 1541 szkół.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Co czeka polską szkołę? Podczas wizyty w Lublinie minister edukacji opowiada o planach resortu na następne miesiące

Jak podaje lubelskie Kuratorium Oświaty, największą grupę stanowią uczniowie szkół podstawowych – 170 153. Wśród nich jest 11 886 ósmoklasistów, którzy w nowym roku szkolnym rozpoczną naukę w szkołach średnich. W regionie uczy się także 9694 cudzoziemców, w tym 8207 z Ukrainy.

Z kolei w Lublinie wakacyjną przerwę rozpoczyna dzisiaj 59 tys. uczniów – 27 tys. w szkołach podstawowych i 32 tys. w szkołach średnich. Uczniowie wrócą do szkół 2 września, gdyż 1 września wypada w… niedzielę.

Nowości w polskich szkołach

Nowy rok szkolny przyniesie zmiany w programie nauczania. Od 2024 roku pojawi się m.in. nowa lista lektur, a przedmiot historia i teraźniejszość (HiT) zostanie wycofany. Ponadto, nauka w polskich szkołach stanie się obowiązkowa dla uczniów ukraińskich.

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Lubelskie Liceum chce przyciągnąć przyszłych vlogerów i influencerów

Natomiast w kolejnym roku szkolnym 2025/2026 w klasach 4-8 szkół podstawowych i w klasach 1-2 szkół ponadpodstawowych pojawi się przedmiot edukacja zdrowotna, który zastąpi wychowanie do życia w rodzinie. Z kolei drugoklasiści szkół średnich będą uczyć się nowego przedmiotu – edukacji obywatelskiej.

Wśród priorytetów ministerstwa edukacji na nadchodzące lata znajdują się też m.in. edukacja obronna, wspieranie zdrowia psychicznego uczniów oraz rozwijanie umiejętności analitycznego myślenia.

fot. Miasto Lublin

Jeden komentarz do “Koniec roku szkolnego. Uczniowie rozpoczynają upragnione wakacje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *