HistoriaHrubieszówWiadomościZ regionu

Kolejne odkrycie archeologiczne na Lubelszczyźnie. Tym razem w powiecie hrubieszowskim (zdjęcia)

Grupa badaczy Stowarzyszenia „GROSSUS” z Hrubieszowa dokonała fascynującego odkrycia archeologicznego w lesie w Strzelcach, w powiecie hrubieszowskim. Zabytki, które pochodzą sprzed około 2 tysięcy lat, zawierają ważne świadectwo historii tych terenów. Odkrycia obejmują m.in. fragment glinianego przęslika oraz grot włóczni.

Wiosną tego roku, członkowie Stowarzyszenia „GROSSUS” prowadzili poszukiwania archeologiczne w lesie w rejonie miejscowości Matcze, znajdującej się na terenie Gminy Horodło. Korzystając z wykrywaczy metalu, badacze przeszukiwali obszar w poszukiwaniu śladów przeszłości. W trakcie tych poszukiwań natknęli się na różne militaria, takie jak łuski i pociski karabinowe, odłamki szrapneli oraz pociski artyleryjskie. Zgromadzone znaleziska zostały dostarczone do miejscowego urzędu konserwatorskiego w celu ich oceny.

Wojewódzki Konserwator Zabytków potwierdził  zabytkowy charakter przedmiotów, datowanych wstępnie na okres rzymski, czyli II-IV wiek naszej ery. Wśród znalezisk znajduje się imponujący żelazny grot włóczni o długości 26 centymetrów. Dodatkowo, odkryto cztery fragmenty kabłąków pochodzących od różnych rodzajów fibul wykonanych z brązu. Poszukiwacze natrafili również na dwie ozdoby wykonane z brązu: obrączkę oraz zakończenie, prawdopodobnie do paska, wykonane z brązowej blaszki. Niezwykłym znaleziskiem jest także fragment glinianego przęślika.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Starożytne ozdoby z brązu sprzed 2,5 tysiąca lat odkryte na łące w gminie Turobin!

Zabytki zostaną niedługo przekazane do Muzeum im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie. Tam zostaną poddane dalszym badaniom, konserwacji.

odkrycie archeologiczne
fot. Wojewódzki Konserwator Zabytków
odkrycie archeologiczne
fot. Wojewódzki Konserwator Zabytków
odkrycie archeologiczne
fot. Wojewódzki Konserwator Zabytków

 

4 komentarze do “Kolejne odkrycie archeologiczne na Lubelszczyźnie. Tym razem w powiecie hrubieszowskim (zdjęcia)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *