LublinWiadomości

Światowy Dzień… Jeża: Miasto ogłasza wyjątkowy konkurs

Miasto Lublin organizuje nietuzinkowy konkurs z okazji Światowego Dnia Jeża. Do wygrania są domki dla tych małych ssaków, które nie tylko urokliwie uzupełniają miejski krajobraz, ale i w naturalny sposób regulują populację szkodników.

W najbliższym czasie mieszkańcy Lublina będą mieli wyjątkową okazję pochwalić się swoją kreatywnością i jednocześnie zrobić coś dobrego dla lokalnej fauny. Z okazji zbliżającego się Światowego Dnia Jeża, Urząd Miasta organizuje konkurs pod hasłem „Jeż przyjazny zwierz!”. Dla najlepszych artystów przewidziano 20 drewnianych domków dla jeży.

– Jeże są nie tylko urokliwe, ale i bardzo pożyteczne. Zjadają szkodniki i ułatwiają życie w naszym mieście. Konkurs ma na celu zwrócenie uwagi mieszkańców na te sympatyczne zwierzęta, które pomimo swojego przystosowania do miejskiego krajobrazu, są narażone na wiele zagrożeń  – mówi Katarzyna Antoń, Zastępczyni Dyrektora Wydziału Zieleni i Gospodarki Komunalnej w Lublinie.

Zgłoszenia przyjmowane są od dzisiaj, 19 października, aż do 9 listopada. Aby wziąć udział, wystarczy stworzyć figurkę jeża z naturalnych materiałów, takich jak gałązki, kasztany czy jesiennie owoce, i umieścić jej zdjęcie w komentarzach pod konkursowym postem na profilu „Miasto to też Twój dom” na Facebooku. Figurki mogą być również wykonane z materiałów plastycznych, ale ich rozmiar nie powinien przekraczać formatu kartki A4.

Konkurs jest otwarty wyłącznie dla osób prywatnych zamieszkałych na terenie Lublina i posiadających aktywne konto na Facebooku. Zwycięzcy, którzy zdobędą najwięcej „lajków”, zostaną oznaczeni w komentarzu pod konkursowym postem.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Nowe „mieszkania” dla kotów na lubelskich osiedlach

To nie pierwsza inicjatywa miasta w kierunku ochrony jeży. W ubiegłym roku, w ramach różnych projektów, miasto przekazało prawie 100 domków dla tych małych ssaków do różnych instytucji, w tym placówek oświatowych i Rad Dzielnic. Ponadto, na wybranych ulicach miasta pojawiły się znaki drogowe z napisem „Uwaga jeże”, aby zwrócić uwagę na te malutkie stworzenia uczestnikom ruchu drogowego.

Z kolei w tym roku, dzięki środkom z projektu Budżetu Obywatelskiego „Zadbajmy o zwierzęta” zakupiono dodatkowe 70 domków dla jeży. 50 z nich trafiło do placówek oświatowych, a pozostałe 20 zostanie przekazane mieszkańcom Lublina w ramach rozpoczynającego się właśnie miejskiego konkursu.

fot. pixabay – zdjęcie ilustracyjne

Jeden komentarz do “Światowy Dzień… Jeża: Miasto ogłasza wyjątkowy konkurs

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *