Lublin i Münster łączą siły w konkursie dla młodzieży
Miasto Lublin i Stowarzyszenie Obywatelskie Lublin-Münster ogłaszają nowatorski konkurs dla młodzieży. Inicjatywa, zatytułowana „Przeszłość i teraźniejszość – w poszukiwaniu wspólnych wartości”, ma na celu odkrycie wspólnych idei i wartości, które łączą oba miasta partnerskie, uhonorowane przez Komisję Europejską Znakiem Dziedzictwa Europejskiego.
Czy dwie różne kultury mogą się zrozumieć na poziomie wartości? Lublin i Münster stawiają sobie to pytanie, inicjując konkurs dla młodzieży, który może pomóc znaleźć odpowiedź.
– Chcemy by polska i niemiecka młodzież, w różniących się od siebie historii oraz dziedzictwie kulturowym Lublina i Münster, odkryła wspólne wartości łączące nasze miasta – mówi Krzysztof Stanowski, Dyrektor Biura Centrum Współpracy Międzynarodowej Urzędu Miasta Lublin.
>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Park Ludowy z aleją Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023 (zdjęcia)
Konkurs jest otwarty dla uczniów szkół ponadpodstawowych oraz studentów uczelni z siedzibą w Lublinie i Münster. Zespoły mogą być maksymalnie trzyosobowe, a każda placówka edukacyjna może zgłosić maksymalnie dwa zespoły. Co ważne, forma prac jest dowolna: od reportaży filmowych i radiowych, przez filmy i animacje, aż po spektakle, fotoreportaże czy eseje.
Prace konkursowe powinny nawiązywać do dziedzictwa historycznego i kulturowego obu miast, a wartości takie jak wolność, demokracja, szacunek dla praw człowieka, różnorodność kulturowa i językowa, tolerancja i solidarność stanowią oś tematyczną konkursu.
Zwycięzcy z Lublina będą mogli spędzić cztery dni w Münster, zwiedzając miejsca związane ze Znakiem Dziedzictwa Europejskiego. Odwrotnie niż laureaci z Münster, którzy zobaczą od podszewki Lublin.
Zgłoszenia są przyjmowane do 13 listopada i można je wysyłać na adres email: [email protected].
Przypomnijmy, że w 2014 roku Lublin otrzymał Znak Dziedzictwa Europejskiego. Został w ten sposób doceniony przez Komisję Europejską za zawarcie Unii Lubelskiej – symbolu pokojowej i demokratycznej integracji dwóch różnych krajów, zróżnicowanych religijnie i etnicznie.
>>> CZYTAJ TAKŻE: Światowy Dzień… Jeża: Miasto ogłasza wyjątkowy konkurs
Ta inicjatywa ma szansę być nie tylko konkursem, ale także platformą dialogu międzynarodowego, sprzyjającą zrozumieniu i budowaniu mostów między różnymi kulturami i historiami. Nie pozostaje nic innego, jak czekać na wyniki i zobaczyć, jakie nowe perspektywy otworzy przed nami ta wyjątkowa współpraca.
Warto zauważyć, że Münster, jako jedno z pierwszych, zostało ponad 30 lat temu miastem partnerskim Koziego Grodu.
Pingback: Lublin i Żytomierz podpisały list intencyjny o współpracy