LublinWiadomości

Park Ludowy z aleją Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023 (zdjęcia)

W sercu Lublina, Parku Ludowym, miało miejsce dzisiaj historyczne wydarzenie. Główny trakt parku zyskał nową, symboliczną nazwę – Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023. Ale to nie wszystko. Posadzono również symboliczne drzewo, a konstruowana od jakiegoś czasu kapsuła czasu znalazła swoje miejsce pod ziemią.

…Lublin w 2023 roku to europejskie miasto studenckie, z przyjazną dla młodzieży atmosferą, dobrym zapleczem kulturalno-sportowym oraz edukacyjnym. To miasto dobre do życia i wspierające rozwój, a przede wszystkim miejsce, gdzie młodzież ma głos i wpływ na swoje otoczenie.

Tak brzmi fragment listu dla przyszłych pokoleń zakopanego dzisiaj w Parku Ludowym razem innymi artefaktami w kapsule czasu.

W piątek, 20 października, Lublin stał się nie tylko europejskim, ale i lokalnym epicentrum dla młodych. W Parku Ludowym w Lublinie zaszła bowiem historyczna zmiana – główna aleja parku otrzymała oficjalną nazwę Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023.

Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin, podczas uroczystego odsłonięcia tablicy z nazwą alei, wyraził swoje podziękowania dla młodzieży za ich wkład w życie miasta: „- Dzisiejsza uroczystość dopełnia tegoroczne obchody Europejskiej Stolicy Młodzieży i podkreśla Waszą rolę w decydowaniu o mieście i jego przyszłości”.

Park Ludowy z traktem Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023
fot. Miasto Lublin | Otwarcie alei Europejskiej Stolicy Młodzieży

To jednak nie koniec. W ramach ceremonii posadzono również pamiątkowe drzewo i zakopano kapsułę czasu, która zostanie otwarta najwcześniej w 2123 roku. W kapsule znalazło się blisko 50 przedmiotów, od listów od władz miasta i Młodzieżowej Rady Miasta, po pamiątki od mieszkańców i szkół.

To m.in. listy władz miasta i Młodzieżowej Rady Miasta do przyszłych pokoleń, zwycięska aplikacja Europejskiej Stolicy Młodzieży, „Miasto Młodych – Deklaracja Lubelska” (dokument podpisany podczas uroczystego posiedzenia Rady Miasta Lublin i Młodzieżowej Rady Miasta Lublin z 3 czerwca 2023 r.), preambuła do Polityki Młodzieżowej, uchwała Rady Miasta Lublin z dnia 27 kwietnia 2023 r. w sprawie nadania nazwy parkowej alei, egzemplarz informatora miejskiego lublin.eu, nagrania video z pozdrowieniami od mieszkanek i mieszkańców, radnych Rady Miasta Lublin oraz Młodzieżowej Rady Miasta Lublin, przewodnik po mieście dla młodzieży i młodych dorosłych, kalendarz na 2024, który powstał w ramach konkursu młodzieżowego ESM czy koszulka Mistrzostw Świata w koszykówce 3×3 U23.

Zastępczyni Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji, Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, podkreśliła: „- Od dziś tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży zyskał symboliczne miejsce i zostanie z nami dla kolejnych pokoleń”.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Kapsuła czasu Lublin 2123. Każdy może coś wrzucić lub nagrać

Nie zabrakło również wydarzeń artystycznych. Po uroczystym odsłonięciu tablicy, główną aleją przeszedł korowód młodzieży, poprowadzony przez Zespół Tańca Dawnego „Belriguardo”. Chór Copernicus wykonał specjalny utwór dla uczczenia nadania Lublinowi tytułu Europejskiej Stolicy Młodzieży, a na zakończenie uroczystości, młodzież zatańczyła „Belgijkę”, symbolizującą wspólnotę i energię.

Otwarcie alei Europejskiej Stolicy Młodzieży
fot. Miasto Lublin

Lilianna Pankowska, Wiceprzewodnicząca Młodzieżowej Rady Miasta Lublin, podsumowała: „- Niech ta aleja przypomina o tym fantastycznym roku zarówno obecnym, jak i przyszłym mieszkańcom naszego miasta, bo 'LublinIsYouth!”.

W tym wyjątkowym roku Lublin nie tylko przyciąga uwagę Europy, ale staje się też przykładem dla innych miast, jak aktywnie włączyć młodzież w kształtowanie przyszłości. Z pewnością, to wydarzenie zostanie zapisane złotymi zgłoskami w kronikach miasta.

Otwarcie alei Europejskiej Stolicy Młodzieży
fot. Miasto Lublin
Otwarcie alei Europejskiej Stolicy Młodzieży
fot. Miasto Lublin
fot. Miasto Lublin
fot. Miasto Lublin
List do przyszłych pokoleń
List do przyszłych pokoleń

2 komentarze do “Park Ludowy z aleją Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023 (zdjęcia)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *