LublinWiadomości

Kapsuła czasu Lublin 2123. Każdy może coś wrzucić lub nagrać

Z okazji obchodów Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023 każdy z mieszkańców może wziąć aktywny udział w stworzeniu wyjątkowego pamiętnika. Projekt ma na celu przechowanie wspomnień i artefaktów związanych z Lublinem i jego młodzieżą dla przyszłych pokoleń. Powstająca właśnie kapsuła czasu zostanie otwarta najwcześniej w 2123 roku.

Lublin, piastujący w tym roku tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży, zaprasza mieszkańców do wyjątkowego przedsięwzięcia – stworzenia kapsuły czasu. To inicjatywa mająca na celu zachowanie pamiątek i wspomnień z tego wyjątkowego dla Miasta roku.

– To wszystko, co udało nam się stworzyć w ramach Europejskiej Stolicy Młodzieży, chcemy zachować dla kolejnych pokoleń. W kapsule czasu zatrzymamy wspomnienia i obraz Lublina z 2023 roku – mówi Prezydent Lublina, Krzysztof Żuk.

Kapsuła czasu będzie przechowywała różnorodne elementy – od przedmiotów o znaczeniu symbolicznym dla miasta po krótkie filmy video i audiowizualne wiadomości od mieszkańców dla następnych pokoleń.

Każdy, kto chce dołączyć do projektu, może nagrać 30-sekundową wiadomość, która zostanie przechowana na specjalnym nośniku. Nagrania te będą tworzone dzisiaj, 11 października, na Placu Litewskim w godzinach 11:00-15:00. W produkcji filmów wezmą również udział specjaliści od mediów i dziennikarstwa z Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie.

>>> CZYTAJ TAKŻE: „Baza”: Nowa ostoja kreatywności dla lubelskiej młodzieży

Dodatkowo, w dniu 13 października można będzie przekazać przedmioty o charakterze symbolicznym w siedzibie przestrzeni młodych Hej! przy ul. Peowiaków 11. To może być coś, co wiąże się z Lublinem jako Europejską Stolicą Młodzieży – na przykład naklejka, przypinka czy pocztówka.

Kapsuła z instrukcją do jej otwarcia najwcześniej w 2123 roku zostanie oficjalnie zakopana pod koniec października w Parku Ludowym. Wtedy też odbędzie się tam ceremonia związana z otwarciem Alei Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023.

To już druga kapsuła czasu w Lublinie. Pierwsza powstała z okazji 700-lecia nadania Lublinowi praw miejskich i została zakopana w miejscu gdzie rośnie obecnie topola czarna na Placu Litewskim.

fot. pixabay – zdjęcie ilustracyjne

Jeden komentarz do “Kapsuła czasu Lublin 2123. Każdy może coś wrzucić lub nagrać

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *