LublinWiadomości

„Baza”: Nowa ostoja kreatywności dla lubelskiej młodzieży

Dziś Lublin zyskuje kolejny punkt na mapie miejskich inicjatyw dla młodzieży. Pod szyldem „Baza”, nowa przestrzeń otwiera swoje drzwi przy ulicy Długiej 88. Pokieruje nią Fundacja Strefa Dorastania, a jej powstanie to element działań Lublina jako Europejskiej Stolicy Młodzieży.

Rusza „Baza”. Nowa inicjatywa nie jest przypadkowa. Jest efektem zaangażowania mieszkańców oraz odpowiedzią na ich potrzeby. Jak podkreślają władze Lublina, „Baza” stanowi jedno z miejsc w planie długoterminowym miasta, który stawia na wspieranie młodzieży.

– Cieszę się, że tworzymy unikatową w skali kraju sieć młodzieżowych miejsc, które współpracują z samorządem i ze sobą wzajemnie, a prowadzone są przez organizacje pozarządowe – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin – podkreśla Prezydent Miasta Lublin, Krzysztof Żuk.

Powstanie „Bazy” to efekt konkursu ogłoszonego przez Miasto, który miał na celu kreację miejsc, gdzie młodzież może rozwijać swoje pasje i zainteresowania. Jest to wspólne przedsięwzięcie, którego standardy zostały wypracowane razem z młodymi ludźmi, którzy będą korzystać z tych przestrzeni.

Umiejscowiona w dzielnicy Kośminek, „Baza” oferuje wiele możliwości. Oprócz strefy do integracji, młodzież znajdzie tu również „pokój ciszy”, w którym można na przykład nagrać podcast czy zanurzyć się w lekturze. „Baza” będzie otwarta od poniedziałku do piątku oraz według potrzeb w weekendy, z elastycznymi godzinami dostosowanymi do potrzeb młodzieży.

Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępczyni Prezydenta ds. Kultury, Sportu i Partycypacji, podkreśla, że oprócz samej przestrzeni, tworzy się tu również sieć osób współpracujących: organizacji pozarządowych, młodzieżowych zespołów i tzw. „youthworkerów”. Taka sieć ma stanowić prawdziwy motor napędowy dla aktywności i kreatywności młodych ludzi w mieście.

Na dzień otwarcia, „Baza” przygotowała szeroki wachlarz atrakcji. Były warsztaty rękodzielnicze oraz wspólne gotowanie. W kolejnych dniach młodzi będą mogli zagrać w kultowe gry oraz zabawy, a nawiązywaniu nowych znajomości pomogą warsztaty kulinarne. Powstanie również wspólny kolaż ukazujący młodzież z Kośminka.

Aleksandra Borzęcka, prezeska Fundacji Strefa Dorastania, z entuzjazmem podkreśla, że „Baza” to przede wszystkim miejsce otwarte, zarówno na nowe pomysły, jak i nowe twarze. Można tu nie tylko spędzać czas, ale także odkrywać i realizować swoje pasje albo po prostu odpocząć.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Przestrzeń „ReWir” już otwarta dla młodzieży na lubelskim Felinie

W tym kontekście, „Baza” jest nie tylko miejscem, ale też ideą. Ideą otwartości, współpracy i aktywizacji młodych ludzi w Lublinie, co stanowi kolejny krok w realizacji zobowiązań miasta jako Europejskiej Stolicy Młodzieży na rok 2023.

W tym tygodniu w „Bazie”…:

– „Lustereczko powiedz przecie…” – tworzenie opraw luster / 26 września / w godz. 13.00-17.00;

– „Zróbmy sobie mochi” – wspólne gotowanie przysmaku przynoszącego zgodnie z japońską tradycją szczęście / 26 września / w godz. 13.00-17.00;

– „Koralikowy zawrót głowy” – tworzenie bransoletek / 26 września / w godz. 13.00-17.00;

– Kośminkowy kolaż – wspólny kolaż ukazujący młodzież z Kośminka / 27 września / w godz. 18.00-20.00;

– Poznaj kultowe gry oraz zabawy – zagrajmy wspólnie w państwa-miasta, statki, kółko i krzyżyk, kamień, papier i nożyce / 29 września / w godz. 18.00-21.00;

– Masterchef na Długiej – warsztaty kulinarne połączone z nawiązywaniem nowych znajomości / 30 września / w godz. 18.00-20.00.

—————————————————————————————————————————————-

Pierwszym takim miejscem dla młodzieży, które powstało w październiku 2022 roku we współpracy z IKEA w ramach działania „Przestrzeń Młodych” („Youth Space”) jest „Hej!” przy ul. Peowiaków 11.

Odpowiedzią na potrzeby młodych ludzi z dzielnicy Felin jest z kolei otwarty 4 lipca tego roku „ReWir”, który pełni funkcję integracyjną i partycypacyjną. Odbywają się tam cykliczne zajęcia dla młodzieży, m.in. warsztaty medialne, fotograficzne czy trening kreatywności, ale również rękodzielnicze – tworzenia biżuterii, maskotek. Organizowane są również spotkania szachowe.

Na początku września, przy ul. Jana Sawy 5 do życia powołano „Po Prostu Fajne Miejsce”. Otwarciu tej przestrzeni młodzieżowej w dzielnicy Rury towarzyszyły dwa dni warsztatów i swobodnych spotkań, które połączone były z wernisażem wystawy „Próba przed zaśnięciem”, dostępnej dla zwiedzających do 6 października.

Z kolei we wrześniu powstała przestrzeń młodych w dzielnicy Śródmieście – „Prusa 2”, którym opiekują się dwie lubelskie organizacje pozarządowe – Instytut Aktywizacji i Rozwoju Społecznego oraz Fundacja Animatorów i Twórców Kultury TRACH. „Prusa 2” oferuje ponad 500 gier planszowych, komiksy, drukarki 3D, sprzęt fotograficzny i wiele innych narzędzi do wykorzystania przez młodych ludzi.

Do końca roku w Lublinie powstaną jeszcze dwie przestrzenie młodzieżowe. Łącznie będzie ich siedem.

fot. Miasto Lublin

5 komentarzy do “„Baza”: Nowa ostoja kreatywności dla lubelskiej młodzieży

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *