LublinWiadomościZdrowie

„Marsz Różowej Wstążki” powraca na ulice Lublina

Lublin zamierza znowu zwrócić uwagę mieszkanek i mieszkańców na kwestię walki z rakiem piersi, organizując „Marsz Różowej Wstążki”. Ten wyjątkowy pochód na rzecz edukacji i profilaktyki będzie miał miejsce w najbliższy piątek, 29 września.

Jest to jedno z tych wydarzeń, które skłaniają do refleksji i działania. Jak podkreśla Monika Lipińska, Wiceprezydentka Miasta Lublin ds. Spraw Społecznych marsz to nie tylko wsparcie dla tych, którzy borykają się z rakiem piersi, ale również szansa na poszerzenie wiedzy o tej chorobie i znaczeniu wczesnej diagnozy.

– Według badań, wcześnie wykryty rak piersi jest w zdecydowanej większości przypadków całkowicie wyleczalny – mówi Monika Lipińska.

„Marsz Różowej Wstążki” ruszy z placu Łokietka o godzinie 14:00, by finalnie dotrzeć na Plac Litewski. Ale zanim uczestnicy wyjdą na ulicę, wezmą udział w spotkaniu edukacyjnym, które rozpocznie się o godz. 13:00 w lubelskim Ratuszu. Zaplanowane są wystąpienia ekspertów medycznych z Kliniki Ginekologii Onkologicznej i Ginekologii SPSK 1 oraz Polskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej, którzy wygłoszą prelekcje na temat profilaktyki raka piersi.

Wśród zagadnień, które będą poruszane, znajdą się tematy takie jak szczepienia przeciwko HPV, badania cytologiczne oraz znaczenie profilaktyki w kontekście raka piersi. Znane postacie ze świata medycyny, takie jak dr n. med. Patrycja Ziober-Malinowska, lek. med. Karolina Rasoul-Pelińska, czy prof. dr hab n. med. Rafał Tarkowski udzielą cennych rad i rekomendacji.

A to jeszcze nie koniec. Po zakończeniu marszu, Plac Litewski zamieni się w centrum medycznego wsparcia. Tam będzie można zapisać się na badania mammograficzne i uzyskać konsultacje od specjalistów różnych dziedzin w tym konsultacje onkologiczno-genetyczne. Na miejscu będą obecni reprezentanci licznych ośrodków medycznych, takich jak Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 1, Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej, Centrum Medyczne Sanitas oraz Centrum Medyczne Luxmed.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Otwarcie nowoczesnej przystani medycznej w Kraśniku. Miliony z Unii na rzecz zdrowia kobiet i dzieci (zdjęcia)

Nie zabraknie również wsparcia ze strony organizacji pozarządowych i firm. Medicus i AVON przedstawią swoją ofertę pomocy dla kobiet borykających się z rakiem piersi. Ponadto, na scenie wystąpią lokalne zespoły m.in. „Sławiniacy” i grupy taneczne z Domu Kultury Łęgi, Centrum Rozwoju Dziecka i zespołu FLY FIVE, dodając wydarzeniu artystycznego smaku. Oprócz tego w wydarzeniu udział wezmą  zawodniczkami Lubelskiego Klubu Sportowego Amazonki Budowlani Lublin.

„Marsz Różowej Wstążki” jest realizowany we współpracy z Lubelskim Stowarzyszeniem Amazonek i stanowi wyjątkowy akcent w walce z rakiem piersi w regionie. Nie przegap tej okazji do wsparcia dobrej sprawy i zdobywania wiedzy o jednym z najważniejszych zagadnień zdrowia publicznego.

fot. Miasto Lublin | Marsz Różowej Wstążki 2022

Jeden komentarz do “„Marsz Różowej Wstążki” powraca na ulice Lublina

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *