LublinWiadomościZdrowie

Plac Litewski rozświetli się na różowo

Lublin włącza się w obchody ustanowionego na 15 października Europejskiego Dnia Walki z Rakiem Piersi. Z tej okazji, elementy Placu Litewskiego zyskają różową iluminację.

Październik to miesiąc, który od lat poświęcony jest globalnej profilaktyce chorób nowotworowych. W tym kontekście, 15 października stanowi wyjątkową datę – obchodzony jest wówczas Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi. Miasto Lublin, w okolicznościowym geście, włącza się w tę europejską inicjatywę.

Święto zostało ustanowione przez Europejską Koalicję do Walki z Rakiem Piersi i skupia się na propagowaniu badań profilaktycznych, edukacji i czujności onkologicznej. W Polsce, gdzie statystyki wciąż wykazują rosnącą zachorowalność na nowotwory, a rak piersi jest liderem wśród nowotworów złośliwych u kobiet, taka inicjatywa jest szczególnie istotna.

W ramach obchodów, Lublin zaplanował specjalną akcję. W niedzielę, 15 października, od godziny 18.00, elementy Placu Litewskiego przyjmą różową barwę. Iluminacja obejmie fontannę, charakterystyczną topolę czarną zwaną „Baobabem” oraz donice kasztanowców. Nie tylko Plac, ale również oświetlenie Areny Lublin, także zmieni swoją barwę.

>>> CZYTAJ TAKŻE: „Marsz Różowej Wstążki” powraca na ulice Lublina

Akcja ma na celu nie tylko wyrażenie solidarności z osobami zmagającymi się z chorobą, ale również edukację i zwrócenie uwagi na wagę profilaktyki. Jak pokazują badania, wczesne wykrycie raka piersi w większości przypadków gwarantuje pełne wyleczenie. W tym kontekście, październikowy akcent w Lublinie jest nie tylko gestem, ale również przypomnieniem o tym, jak ważna jest świadomość i regularne badania.

fot. Miasto Lublin

Jeden komentarz do “Plac Litewski rozświetli się na różowo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *