LubelskieWiadomościZ regionuZdrowie

Otwarcie nowoczesnej przystani medycznej w Kraśniku. Miliony z Unii na rzecz zdrowia kobiet i dzieci (zdjęcia)

Szpital w Kraśniku przeszedł znaczącą metamorfozę, w wyniku której na mapie placówki pojawił się nowy, trzykondygnacyjny pawilon. Inwestycja o wartości niemal 35 milionów złotych, współfinansowana z Funduszy Europejskich, stanowi istotny krok w kierunku poprawy standardu opieki medycznej na Lubelszczyźnie.

Nowy pawilon w kraśnickiej placówce medycznej to efekt projektu wartego 34,7 mln złotych, z czego aż 34,3 mln zł pochodziło z Funduszy Europejskich. Uroczyste otwarcie miało miejsce dziś i uczestniczył w nim Marszałek Województwa Lubelskiego, Jarosław Stawiarski. Jak podkreślił marszałek inwestycja ta odpowiada na realne potrzeby nie tylko społeczności lokalnej, ale również sąsiednich powiatów, w tym opolskiego i janowskiego.

Nowa część szpitala składa się z trzech kondygnacji. Na najniższej z nich umieszczono pomieszczenia techniczne i pomocnicze oraz pracownię tomografii komputerowej. Parter obiektu gwarantuje szybką i profesjonalną pomoc w izbach przyjęć – ogólnej, dziecięcej oraz oddziału ginekologii i położnictwa. Na tym samym poziomie znajduje się również oddział ginekologiczny z 10 łóżkami dla pacjentek z wydzielonymi pokojami do izolacji oraz salą intensywnego nadzoru.

otwarcie nowoczesnego trzykondygnacyjnego pawilonu szpitala w Kraśniku
fot. UMWL

Nie jest to jednak koniec. Najwyższe piętro obiektu zostało przeznaczone dla oddziału położniczo-noworodkowego, który jest w pełni przygotowany do hospitalizacji pacjentek z chorobami zakaźnymi. To tam też znajdują się sale porodowe, sala operacyjna dla porodów rozwiązywanych cięciem cesarskim, a także pomieszczenie dla matki i noworodka w pierwszych godzinach życia, po porodach powikłanych oraz pokoje dla noworodków obserwowanych i wcześniaków.

Projekt został zrealizowany w ramach Działania 13.1 Infrastruktura Opieki Zdrowotnej Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Regionalne Centrum Pulmonologii w Lublinie. Inwestycja na rzecz zdrowia układu oddechowego

Co więcej, sam szpital nie tylko zainwestował w infrastrukturę. Na liście zakupów pojawiły się innowacyjne sprzęty takie jak kardiomonitory, tomograf, aparaty USG, aparaty KTG, USG i EKG, pompy infuzyjne, łóżka porodowe, stół operacyjny, aparat do znieczuleń i inny sprzęt.

– Realizacja tej inwestycji pozwoli na centralizację prowadzonych usług medycznych, racjonalizację wykorzystania potencjału technicznego i poprawę efektywności kosztowej świadczonych usług. Dzięki temu obiektowi szpital będzie przygotowany do skutecznej walki z wszelkimi zagrożeniami, jakie czyhają na noworodki i ich matki – podkreśla marszałek Stawiarski.

otwarcie nowoczesnego trzykondygnacyjnego pawilonu szpitala w Kraśniku
fot. UMWL

To już kolejny etap rozbudowy placówki, która w przeszłości zrealizowała również trzy inne projekty inwestycyjne. Dzięki nim m.in. wyremontowano i doposażono oddziały Kardiologii, Chorób dzieci i młodzieży, Chorób wewnętrznych, Chorób płuc i gruźlicy, Chirurgii ogólnej, Ortopedyczno-urazowy, Chemioterapii, Opieki paliatywnej i Neurologii. Wsparcie zyskały także pracownia endoskopii oraz blok operacyjny.

Nie sposób nie zauważyć, że kraśnicki szpital stał się prawdziwym wzorem aktywności w pozyskiwaniu środków na rozwój. Wartość wszystkich zrealizowanych projektów przekroczyła 48,6 miliona złotych, z czego dofinansowanie wyniosło prawie 44 miliony zł.

otwarcie nowoczesnego trzykondygnacyjnego pawilonu szpitala w Kraśniku
fot. UMWL
otwarcie nowoczesnego trzykondygnacyjnego pawilonu szpitala w Kraśniku
fot. UMWL
otwarcie nowoczesnego trzykondygnacyjnego pawilonu szpitala w Kraśniku
fot. UMWL
otwarcie nowoczesnego trzykondygnacyjnego pawilonu szpitala w Kraśniku
fot. UMWL
nowy pawilon szpitala w Kraśniku
fot. UMWL

3 komentarze do “Otwarcie nowoczesnej przystani medycznej w Kraśniku. Miliony z Unii na rzecz zdrowia kobiet i dzieci (zdjęcia)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *