LubelskieWiadomościZdrowie

WOMP w Lublinie podsumowuje sukcesy w walce z rakiem skóry i modernizuje swoją infrastrukturę

Na konferencji prasowej, która obyła się dzisiaj w Wojewódzkim Ośrodku Medycyny Pracy WOMP w Lublinie podano najnowsze informacje dotyczące projektu profilaktyki raka skóry i inwestycji w nową infrastrukturę. W wydarzeniu udział wziął marszałek Jarosław Stawiarski.

Centrum Profilaktyczno-Lecznicze Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w Lublinie (WOMP) otworzyło swoje drzwi dla mediów, aby podsumować dotychczasowe działania w dziedzinie profilaktyki raka skóry i modernizacji obiektów medycznych. Celem dzisiejszego spotkania, w którym uczestniczył Marszałek Województwa Lubelskiego, było poinformowanie opinii publicznej o postępach na obu tych płaszczyznach.

Wzrost zachorowalności na raka skóry w Polsce jest alarmujący i stanowi istotny problem zdrowia publicznego. Jest on jednym z najczęściej występujących nowotworów, a zachorowalność na nowotwory złośliwe skóry, zaraz po raku płuc i piersi, rośnie najszybciej. Umieralność na czerniaka – najgroźniejszy wariant nowotworu skóry – jest w Polsce wyższa o około 20% niż średnia w Unii Europejskiej.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Szpital Wojewódzki przy al. Kraśnickiej ma nowoczesny ambulans

W tym kontekście WOMP, ze wsparciem Samorządu Województwa Lubelskiego, prowadzi od 2014 roku program zatytułowany „Profilaktyka Raka Skóry dla Mieszkańców Województwa Lubelskiego”, który finansowany jest ze środków samorządu Województwa Lubelskiego.

WOMP
fot. UMWL

Jarosław Stawiarski, marszałek województwa, podkreślił znaczenie inicjatywy: – Specjaliści z Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w Lublinie prowadzą pełną profilaktykę, a nowoczesne sale i sprzęt będą im służyć w ratowaniu życia pacjentów. Bez dobrze zorganizowanej służby zdrowia, a także nowoczesnych przychodni i sprzętu, nie będziemy mogli pomóc pacjentom chorującym na najpoważniejsze choroby XXI wieku.

Program realizowany przez WOMP skupia się na dwóch głównych etapach: edukacji i diagnostyce. Pierwszy etap obejmuje działania edukacyjne, mające na celu szerzenie wiedzy o nowotworach skóry, identyfikację symptomów i promocję samoobserwacji. Drugi etap to badania dermatologiczne, które do tej pory objęły ponad 14 000 osób.

CZYTAJ TEŻ: Otwarcie nowoczesnej przystani medycznej w Kraśniku. Miliony z Unii na rzecz zdrowia kobiet i dzieci (zdjęcia)

Podsumowując realizację programu w 2023 roku wskazano, że spośród 2400 osób z całego województwa lubelskiego aż 147 zostało odesłanych do dalszej diagnostyki z podejrzeniem nowotworów lub zmian atypowych. Znamiona atypowe stwierdzono u kolejnych 88 osób. Szybkie podjęcie leczenia w rozpoznanych przypadkach jest kluczowe dla uratowania zdrowia, a czasem i życia pacjenta.

Konferencja była również okazją do przedstawienia zaawansowania inwestycji w WOMP. Projekt „Rozwój i podniesienie jakości usług medycznych Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy Centrum Profilaktyczno -Leczniczego w Lublinie poprzez rozbudowę infrastruktury i doposażenie bloku C w związku ze zwalczaniem skutków pandemii COVID-19” finansowany w ramach środków REACT-EU, ma wartość 36,7 mln zł i obejmuje zarówno rozbudowę, jak i modernizację istniejących budynków oraz zakup nowego sprzętu medycznego. Dofinansowanie ze środków unijnych wynosi tutaj niemal 25,9 mln zł.

WOMP
fot. UMWL

Dzięki tym inwestycjom, centrum medyczne będzie mogło oferować lepszą jakość usług i znacząco podnieść standardy opieki zdrowotnej.

– To nie tylko poprawa jakości życia pacjentów, ale również większe bezpieczeństwo i komfort pracy dla personelu medycznego – dodał marszałek.

W ramach ambitnego projektu inwestycyjnego w Lublinie, nastąpi rozbudowa funkcjonującej od lat 70. przychodni specjalistycznej. Plan zakłada dobudowę pięciokondygnacyjnego budynku (C) oraz dwukondygnacyjnej poradni pediatrycznej (E).

Ośrodek nie tylko zyska więcej miejsca, ale także podniesiony zostanie standard opieki. Nowe budynki zostaną wyposażone w najnowsze technologie medyczne i zastosowane będą nowoczesne rozwiązania architektoniczne. Celem jest eliminacja barier architektonicznych i zapewnienie wyższego standardu komfortu dla pacjentów.

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Pacjenci zjedzą lepiej. Nowa pralnia i kuchnia za 38 mln zł w szpitalu przy al. Kraśnickiej (foto)

Dodatkowo, Centrum będzie miało na wyposażeniu zaawansowaną aparaturę medyczną, w tym systemy do rehabilitacji neurologicznej i ortopedycznej, aparaty do kriochirurgii i diatermii chirurgicznej, a także nowoczesne urządzenia do diagnostyki i terapii. To wszystko wpisuje się w holistyczne podejście do zdrowia, umożliwiając szybszą diagnostykę i bardziej efektywne leczenie.

Jest to również krok w kierunku centralizacji usług. Poradnie specjalistyczne i część gabinetów pracowni fizjoterapii zostaną przeniesione do jednej lokalizacji przy ul. Nałęczowskiej 27. To posunięcie zniesie konieczność przemieszczania się pacjentów pomiędzy różnymi lokalizacjami i znacząco zredukuje koszty wynajmu.

Całość działań ma na celu przede wszystkim zwiększenie efektywności leczenia pacjentów po przebytym zakażeniu wirusem SARS-CoV-2 oraz poprawę stanu zdrowia mieszkańców województwa lubelskiego.

WOMP
fot. UMWL
fot. UMWL
fot. UMWL

Jeden komentarz do “WOMP w Lublinie podsumowuje sukcesy w walce z rakiem skóry i modernizuje swoją infrastrukturę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *