FestiwaleKulturaWiadomości

Cyrkulacje 2023: Jubileuszowa edycja największego wschodnioeuropejskiego festiwalu sztuki cyrkowej!

Dziesiąta edycja Festiwalu Cyrkulacje – flagowej imprezy wschodnioeuropejskiego cyrku współczesnego, obiecuje magię i wrażenia na międzynarodową skalę. Od 30 września do 8 października, Centrum Spotkania Kultur w Lublinie zamieni się w tętniący życiem hub artystyczny.

Już 30 września rozpocznie się dziesiąta, jubileuszowa edycja Wschodnioeuropejskiego Festiwalu Cyrku Współczesnego – Cyrkulacje. Centrum Spotkania Kultur w Lublinie ponownie stanie się areną dla najbardziej porywających spektakli w regionie. Wydarzenie, które zyskało renomę jako ważny element kultury sztuki cyrkowej, w tym roku świętuje swoje dziesiąte urodziny z niezapomnianym rozmachem.

Cyrkulacje są symbolem artystycznego dialogu i fermentu, łącząc różnorodność i innowacyjność artystów z Polski, Litwy, Łotwy, Estonii, Finlandii, Białorusi, Czech, Węgier, Ukrainy i Słowacji. Festiwal składa się z różnych segmentów – od pokazów scenicznych po konkursy etiud i warsztaty, oferując bogaty wachlarz zjawisk cyrkowych.

Co więcej, specjalnie na dziesięciolecie festiwalu, organizatorzy – Fundacja Sztukmistrze i Centrum Spotkania Kultur w Lublinie – przygotowali jubileuszowy spektakl. W ramach tego wydarzenia zaproszeni zostali finaliści poprzednich edycji konkursu etiud, co pozwoli zanurzyć się w ewolucji samej imprezy oraz artystów, dla których stała się ona przepustką do międzynarodowej sławy.

Ciekawą premierą będzie spektakl „Anthelia” w wykonaniu grupy Journey of Light, łączący elementy akrobatyki powietrznej i manipulacji rekwizytami. Do tego dochodzi ekscytująca Scena Zagraniczna z Finlandii oraz Wschodnioeuropejski Konkurs Etiud Nowocyrkowych, który wyłoni najbardziej obiecujących artystów regionu.

Jednym z ważniejszych wydarzeń na scenie zagranicznej będzie „Teacrobat” z Czech, a krajowy akcent to familijny spektakl „Zgubowisko” od Fundacji Sztukmistrze. Nie zabraknie również tłumaczeń na Polski Język Migowy, co sprawi, że festiwal będzie dostępny dla jeszcze szerszego grona odbiorców.

Bilety można nabyć poprzez aplikację Going, na stronie Empik Bilety oraz w salonach Empik. Wydarzenie uzyskało wsparcie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasta Lublin.

Nie przegap tego wyjątkowego wydarzenia. Cyrkulacje 2023, w tym roku więcej niż kiedykolwiek, są miejscem, gdzie cyrk współczesny nie zna granic.

PROGRAM:

– Spektakl Jubileuszowy – 10 lat Konkursu Etiud Nowocyrkowych
(30 września oraz 1 października, godz. 18:30, Sala Operowa)
Finaliści z poprzednich edycji CYRKULACJI powrócą, by podzielić się swoimi niezwykłymi umiejętnościami i zaprezentować spektakularne występy.

– Scena Zagraniczna: Soft Spot / Olo Company / Finlandia
(30 września oraz 1 października, godz. 15:30, Sala Baletowa)
300 kieliszków, drewniane deski i 2 artystów testujących fizyczne granice szkła pod okiem publiczności – co z tego wyniknie?

– Polska Premiera: Anthelia / Journey of Light / Polska
(1 października, godz. 17:00, Kieszeń Sceny)
Impresjonistyczny spektakl cyrku współczesnego, wykorzystujący m.in. akrobatykę powietrzną, akro-dance czy manipulację rekwizytami.

– Wschodnioeuropejski Konkurs Etiud Nowocyrkowych
(6-8 października, godz. 18:00, Sala Operowa)
W piątek spektakl premierowy, z głosowaniem publiczności, w sobotę spektakl z udziałem jury i głosowaniem publiczności, a w niedzielę spektakl z werdyktem jury i ceremonią wręczenia nagród.

– Scena zagraniczna: Teacrobat / Cirko Hopley / Czechy
(7 i 8 października, godz. 12:00 oraz 16:00, Namiot przed CSK)
Rodzinny pokaz cyrkowo-kulinarny. Zajrzyjcie do kuchni akrobaty, który przygotuje dla Was solidną porcję dobrej zabawy.

– Scena Polska: Zgubowisko / Fundacja Sztukmistrze / Polska
(7 i 8 października, godz. 14:00, Scena Baletowa)
Spektakl familijny, stworzony dla widzów w każdym wieku. Poprzez żonglerkę, taniec w powietrzu i akrobatykę kwartet artystów przenosi widzów do fantasmagorycznego świata, w którym wszystko jest możliwe, znosząc tym samym granice wyobraźni.

fot. materiały organizatora

3 komentarze do “Cyrkulacje 2023: Jubileuszowa edycja największego wschodnioeuropejskiego festiwalu sztuki cyrkowej!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *