FestiwaleKultura

Festiwal Kultury Pszczelarskiej w Lublinie i Pszczelej Woli (program)

Lublin staje się centrum pszczelarstwa w Polsce, dzięki pierwszemu Festiwalowi Kultury Pszczelarskiej. Wydarzenie, zorganizowane pod egidą Archidiecezji Lubelskiej i Centrum Spotkania Kultur, odbędzie się 28 i 30 września w Lublinie i Pszczelej Woli. Obejrzyj pokazy wirtualnej rzeczywistości, posłuchaj koncertów i dowiedz się, jak robić woskowe świeczki!

W Lublinie, mieście znaczącym dla kultury i historii Polski, wreszcie zabzyczy to, co w Lubelszczyźnie tkwi od wieków. Mowa o Festiwalu Kultury Pszczelarskiej – pionierskim wydarzeniu ukazującym pszczelarstwo w nowoczesnej odsłonie. Inicjatywa, która wychodzi naprzeciw fascynującemu dziedzictwu regionu, ma na celu zgłębienie i zintegrowanie wiedzy o pszczelarstwie.

28 września, w Centrum Spotkania Kultur, rusza naukowa część festiwalu. O godzinie 16.30 zaczną się spacery edukacyjne prowadzone przez ekspertów z UMCS, dr hab. Anetę Ptaszyńską i prof. dr Annę Rysiak. Spacer zakończony będzie pokazami VR o budowie pszczół, a o godz. 20.00 zagra Kolektyw Złodzieje Miodu.

30 września Festiwal przeniesie się do Pszczelej Woli. Dla chętnych przewidziany jest transport. Na miejscu odbędzie się szereg warsztatów, od zbierania ramek i tworzenia mieszanki roślin miododajnych, po wyrób regionalnych produktów i świeczek woskowych. Prowadzący to znani pszczelarze, jak Mirosław Worobik czy Jarosław Stępień.

O godzinie 17.00 nastąpi otwarcie wystawy plenerowej, połączone z ogniskiem i degustacją produktów pszczelich, które zakończy Festiwal.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Cyrkulacje 2023: Przed nami jubileuszowa edycja największego wschodnioeuropejskiego festiwalu sztuki cyrkowej!

Nie przegap tej szansy, by zgłębić tajemnice pszczelarstwa i poznać dziedzictwo kulturowe Lubelszczyzny. Organizatorzy zapraszają do zapisów i wspólnego odkrywania pszczelarskiego świata.

Program Festiwalu Kultury Pszczelarskiej

Program Festiwalu w CSK w Lublinie – 28.09.2023 (czwartek):
– 16.30 Spacer z dr hab. Anetą Ptaszyńską, prof. UMCS dr Anną Rysiak UMCS (otwarty + tłumaczenie PJM ) / temat: pszczoły, rośliny miododajne / start – plac teatralny / obowiązują zapisy
– 17.00 Pokazy VR – Budowa Pszczoły
– 20.00 koncert: Kolektyw Złodzieje Miodu

Program Festiwalu w Pszczelej Woli – 30.09.2023 (sobota):
– Organizatorzy zapewniają transport Lublin – Pszczela Wola – Lublin (obowiązują zapisy)
– 12.30 Podstawowe prace pszczelarza – zbijanie ramek, drutowanie, wtapianie węzy, przegląd rodziny pszczelej – prowadzi Mirosław Worobik/ obowiązują zapisy
– 13.30 Tworzenie mieszanki roślin miododajnych – Kwietna łąka – prowadzi Jarosław Stępień / obowiązują zapisy
– 14.00 Wyrób całusków pszczelowolskich (produkt regionalny) – prowadzi Elżbieta Wróbel / zapisy
– 15.00 Wyrób świec woskowych z węzy – prowadzi Anna Korbus / obowiązują zapisy
– 15.30 Rozpoznawanie roślin miododajnych rosnących na terenie ZSR CKZ w Pszczelej Woli – prowadzi Jarosław Stępień / obowiązują zapisy
– 14.30 Pokaz miodobrania (Inkubator Pszczelarstwa) – odsklepianie, odwirowywanie i postępowanie z miodem w pracowni pasieczne – prowadzi Tomasz Kędziora, Mirosław Worobik / obowiązują zapisy
– 16.30 Pokaz wylewu świec woskowych przy użyciu form silikonowych – prowadzi Anna Korbus/ obowiązują zapisy
– 17.00 otwarcie wystawy plenerowej – prezentacja, poczęstunek – ognisko i degustacja produktów pszczelich
– Transport – obowiązują zapisy – wyjazd 11.30 (Lublin) – powrót 17.30 (Pszczela Wola)

Zapisy pod linkiem: https://tiny.pl/cf49l

fot. pixabay | zdjęcie ilustracyjne

Jeden komentarz do “Festiwal Kultury Pszczelarskiej w Lublinie i Pszczelej Woli (program)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *