KulturaLublinWiadomości

Żurawie – Lubelskie Wyróżnienia Kulturalne. Trwa otwarty nabór do 16. edycji konkursu

Termin zgłoszeń do „Żurawi”, corocznej inicjatywy honorującej młode talenty kulturalne z Lublina, zbliża się ku końcowi. Czy masz swojego faworyta?

„Żurawie” to  wyjątkowa okazja do wyróżnienia młodych ludzi związanych z kulturą w Lublinie. W kontekście roku obchodów Europejskiej Stolicy Młodzieży, wydarzenie to zyskuje jeszcze większą wagę.

Jak mówią nagrodzeni, „Żurawie dodają skrzydeł”, a Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępczyni Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury i Sportu zaznacza: – To szansa na integrację środowisk kulturalno-artystycznych i na tworzenie sieci kontaktów oraz wymianę idei.

Konkurs skierowany jest do osób między 18. a 30. rokiem życia i obejmuje pięć kategorii: literaturę, muzykę, sztuki wizualne, taniec i animację kultury. Laureaci zostaną nagrodzeni nie tylko statuetką, ale także kampanią promocyjną w lubelskich mediach oraz nagrodą pieniężną. Finał odbędzie się 18 listopada w Galerii Labirynt, gdzie poznamy zwycięzców w każdej z kategorii. Ale to nie wszystko – uroczystość poprzedzą dwa dni wydarzeń pod hasłem „M² – Młodość i Marzenia”, a sama Gala finałowa zostanie uświetniona występami nominowanych artystów.

Jeśli chcesz zgłosić kandydata, formularz nominacyjny jest dostępny na stronie internetowej: zurawie.beetle.pl. Nominacje można zgłaszać tylko do 8 października.

Wyboru dokonują zarówno byli laureaci „Żurawi”, jak i specjalna komisja złożona z członków Fundacji „Beetle” oraz partnerów edycji. Istotne są dokonania kandydatów w ciągu ostatniego roku.

Spośród 15 finalistów jury wybierze 5 laureatów, po jednym z każdej kategorii. Zadecyduje ocena twórczości artystycznej oraz działań z zakresu upowszechniania kultury.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Cyrkulacje 2023: Przed nami jubileuszowa edycja największego wschodnioeuropejskiego festiwalu sztuki cyrkowej!

Nagroda „Żurawie – Lubelskie Wyróżnienia Kulturalne” jest inicjatywą, która narodziła się w 2008 roku w redakcji Studni Akademickiej w Radiu Lublin, dzięki red. Józefowi Szopińskiemu. Od 2011 roku główną rolę w organizacji odgrywa Fundacja Kultury Audiowizualnej „Beetle” we współpracy z Galerią Labirynt, która włączyła się w organizację wydarzenia w 2020 roku.

W tym roku konkurs odbywa się w ramach Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023 i korzysta z finansowego wsparcia Miasta Lublin. Nie przegap tej szansy na uczczenie młodych talentów i na poszerzenie horyzontów kultury lubelskiej.

Nagroda "Żurawie – Lubelskie Wyróżnienia Kulturalne"
fot. materiały organizatora | Nagroda „Żurawie -Lubelskie Wyróżnienia Kulturalne”

Jeden komentarz do “Żurawie – Lubelskie Wyróżnienia Kulturalne. Trwa otwarty nabór do 16. edycji konkursu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *