LublinWiadomościZdrowie

Regionalne Centrum Pulmonologii w Lublinie. Inwestycja na rzecz zdrowia układu oddechowego

Do maja 2025 roku ma zostać ukończony pierwszy etap budowy Regionalnego Centrum Pulmonologii (RCP) w Lublinie. Centrum będzie funkcjonować w ramach Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego, przy ul. Herberta 21 w Lublinie. Wczoraj dyrektor szpitala, Piotr Matej, podpisał umowę z wykonawcą inwestycji, wiceprezesem firmy Adamietz Szczepanem Kusibabem. Koszt inwestycji ma wynieść 36,5 milionów złotych.

Zaprojektowane Regionalne Centrum Pulmonologii jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na usługi medyczne związane z chorobami układu oddechowego. Według opracowań medycznych, w Polsce do 2029 roku przewiduje się dziesięcioprocentowy wzrost zapadalności na takie choroby jak przewlekłe zapalenie płuc, niewydolność oddychania, choroby śródmiąższowe czy zaburzenia oddychania w czasie snu . Prognozuje się również, że do 2031 roku liczba hospitalizacji z powodu gruźlicy i chorób płuc wzrośnie z 18,3 tys. do 22,2 tysiąca pacjentów.

Regionalne Centrum Pulmonologii zapewni kompleksową opiekę dla osób cierpiących na gruźlicę, astmę, inne choroby płuc oraz alergie. Pacjenci będą mogli otrzymać pomoc w jednym miejscu, czyli właśnie w RCP. W pierwszym etapie budowy przy ul. Herberta powstanie dwukondygnacyjny budynek o powierzchni 3000 m². Na parterze zaplanowano oddział chorób płuc z nieinwazyjną wentylacją mechaniczną, który będzie mógł pomieścić 30 pacjentów. Na niższej kondygnacji przewidziano miejsce na pomieszczenia związane z zabezpieczeniem technicznym, szatnie personelu i magazyny.

– Regionalne Centrum Pulmonologii będzie ośrodkiem diagnostycznym i leczniczym. Po doświadczeniach epidemiologicznych utworzenie jednego centrum, wykonującego usługi medyczne na możliwie najwyższym poziomie, pozwoli na stworzenie odpowiednich warunków pozwalających na poczucie bezpieczeństwa wśród pacjentów i komfort pracy personelu. To rozpoczęcie nowej jakości w zakresie leczenia chorób płuc, co jest odpowiedzią na potrzeby obecnych czasów – mówi Piotr Matej, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Lubelski szpital zyskuje status ośrodka szkoleniowego. W tle chirurgia robotyczna

Wartość inwestycji wynosi 36,5 miliona złotych, z czego 30 milionów złotych Samorząd Województwa Lubelskiego pozyskał z Programu Inwestycji Strategicznych w ramach Polskiego Ładu. Pozostała kwota pochodzi z budżetu Województwa Lubelskiego.

Rozpoczynająca się właśnie budowa Regionalnego Centrum Pulmonologii stanowi pierwszy etap tego projektu. Docelowo, centrum ma zapewnić 150 łóżek dla osób z chorobami układu oddechowego. Całkowity koszt utworzenia placówki szacuje się na ponad 100 milionów złotych.

fot. Urząd Marszałkowski

5 komentarzy do “Regionalne Centrum Pulmonologii w Lublinie. Inwestycja na rzecz zdrowia układu oddechowego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *