LublinWiadomościZdrowie

Lubelski szpital zyskuje status ośrodka szkoleniowego. W tle chirurgia robotyczna

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie widnieje już na stronie Rejestru Instytucji Szkoleniowych. Jest to pierwszy szpital w regionie, który może poszczycić się posiadaniem statusu ośrodka szkoleniowego. Wkrótce w placówce przy al. Kraśnickiej rozpoczną się szkolenia skierowane do personelu medycznego, a głównym tematem będzie chirurgia robotyczna.

Najważniejszym elementem szkoleń prowadzonych w szpitalu będzie chirurgia robotyczna, której rozwój w placówce związany jest z zakupem robota da Vinci zrealizowanego w ubiegłym roku przy wsparciu samorządu Województwa Lubelskiego. Dzięki tej inwestycji, szpital przy al. Kraśnickiej dołączył do elitarnej grupy kilkudziesięciu placówek medycznych w kraju, które wykorzystują zaawansowane technologie robotyczne w swojej pracy.

– Takie informacje potwierdzają, że sprowadzenie do Lublina robota da Vinci było bardzo dobrą decyzją. Zyskali wszyscy, przede wszystkim pacjenci, ale także i lekarze, którzy otrzymali dostęp do najnowocześniejszego sprzętu chirurgicznego, dzięki czemu mogą rozwijać swoje umiejętności – mówi Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski.

Szkolenia będą miały na celu profesjonalne przygotowanie personelu medycznego w zakresie chirurgii robotycznej oraz do prawidłowego rozliczania świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych we wszystkich obszarach posiadanych umów.

System chirurgii robotycznej da Vinci niesie szereg korzyści dla pacjentów. Dzięki wykorzystaniu kilkumilimetrowych otworów zamiast tradycyjnego cięcia, pacjenci szybciej dochodzą do siebie, często wracając do domu już po drugiej dobie po zabiegu. Okres rekonwalescencji jest wielokrotnie krótszy niż po operacjach przeprowadzanych tradycyjnymi metodami, a ryzyko powikłań pooperacyjnych znacznie zmniejszone.

chirurgia robotyczna
fot. Urząd Marszałkowski

– Wychodząc naprzeciw potrzebom pacjentów, w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym zostali zatrudnieni specjaliści z międzynarodowym doświadczeniem mogący nie tylko wykonywać operacje robotyczne, ale także przekazywać swoje doświadczenie kształcącym się w tym zakresie lekarzom. Pracujący metodą da Vinci operatorzy sukcesywnie zwiększają zarówno zakres, jak i ilość wykonywanych zabiegów. Kolejnym krokiem jest właśnie utworzenie ośrodka szkoleniowego w oparciu o specjalistów i sprzęt w naszej placówce – mówi Piotr Matej, dyrektor szpitala przy al. Kraśnickiej w Lublinie.

Pracownia Robotyki Operacyjnej w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego przeprowadziła do tej pory ponad 250 udanych zabiegów przy użyciu robota da Vinci. W kwietniu, pracownia uzyskała refundację od Narodowego Funduszu Zdrowia. Warunkiem było wykonanie 100 zabiegów prostatektomii radykalnej w ciągu roku, z czego co najmniej 50 metodą robotyczną. Oprócz urologii, w Pracowni Robotyki Operacyjnej przeprowadzane są także operacje w zakresie chirurgii kolorektalnej i ginekologii.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Zamojski Szpital Niepubliczny z tytułem „Ośrodka onkologicznego 10-lecia w województwie lubelskim”

– Mamy bardzo dobrych specjalistów, operatorów systemu robotycznego da Vinci, mających uprawnienia do szkolenia innych. Stąd pomysł, żeby w oparciu o nasz zespół stworzyć ośrodek edukacyjny. Zaczynamy od wprowadzenia do technologii robotycznej i zajęć z rozwoju umiejętności operowania z użyciem da Vinci. Mamy wiele zapytań w tej sprawie od lekarzy z regionu, ale także z innych województw. Mimo wysokiej ceny liczba robotów, które pojawiają się w polskich szpitalach, rośnie z miesiąca na miesiąc. Chcemy dzielić się naszymi umiejętnościami dla dobra i komfortu leczenia pacjentów – podsumowuje Dorota Cichocka, koordynator Pracowni Robotyki Operacyjnej.

Kolejnym krokiem na przód dla szpitala przy al. Kraśnickiej będzie zaplanowane jest na jesień tego roku, otwarcie nowego budynku zabiegowo-anestezjologicznego. Budynek wyposażony będzie w 5 sal operacyjnych z pomieszczeniami funkcyjnymi oraz jedną salę hybrydową, w której możliwy będzie montaż robota chirurgicznego. To z kolei ułatwi placówce przy al. Kraśnickiej rozszerzenie zakresu szkoleń i dalszy rozwój Pracowni Robotyki Operacyjnej, w tym także prowadzenie nowych usług szkoleniowych.

 chirurgia robotyczna
fot. Urząd Marszałkowski

5 komentarzy do “Lubelski szpital zyskuje status ośrodka szkoleniowego. W tle chirurgia robotyczna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *