Lublin.Zawodowcy. Za nami pierwsza edycja miejskiego projektu dla młodszych i starszych
Zakończyła się inauguracyjna odsłona międzypokoleniowego cyklu dla najmłodszych i najstarszych mieszkańców miasta Lublin.Zawodowcy. W trwającym przez 9 wakacyjnych tygodni miejskim projekcie udział wzięło ponad 700 osób, które odwiedziły 13 lubelskich przedsiębiorstw i instytucji.
Zainicjowany w tym roku projekt Lublin.Zawodowc realizowany był w formie cyklu międzypokoleniowych spotkań dla najmłodszych oraz najstarszych mieszkańców Lublina, podczas których poznawali oni najważniejsze lubelskie przedsiębiorstwa i instytucje oraz związane z nimi zawody.
>>> CZYTAJ TAKŻE: Lublin wspiera „Kreatywnych”. Wystartowała kolejna edycja miejskiego projektu
– Wakacyjne wydarzenia w ramach nowego projektu Lublin.Zawodowcy cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. Utwierdza nas to w przekonaniu, że tworzenie przestrzeni do spotkań różnych pokoleń lublinian to dobry kierunek działań. Wspólnie z lubelskimi przedsiębiorcami wprowadzaliśmy dzieci w tematykę złożoności wielu zawodów, pomagając im zrozumieć funkcjonowanie społeczeństwa oraz znaczenie pracy w życiu codziennym – mówi Anna Augustyniak, zastępca prezydenta Lublina ds. społecznych.
Projekt Lublin.Zawodowcy, realizowany w ramach lubelskiego Programu „Rodzina Trzy Plus”, rozpoczął się 25 czerwca i trwał do 29 sierpnia. W wizytach mogły uczestniczyć wszystkie dzieci w wieku od 6 do 13 lat oraz ich babcie i dziadkowie, poznając w sposób praktyczny zasady pracy poszczególnych podmiotów.
– Podczas zrealizowanych spotkań mali uczestnicy wraz z dziadkami wysłuchali różnorodnych opowieści o historii odwiedzanych obiektów czy osobach, które przyczyniły się do ich rozwoju. Mieli także okazję zobaczyć oryginalne wyposażenie oraz przykładowe produkty, jakie w nich stworzono. Najmłodsi uczyli się m.in. jak wykonać resuscytację psa, dowiedzieli się jak Eko-Patrol dba o czystość powietrza, wody, zieleni i dróg w naszym mieście oraz ilu dziennikarzy pracuje w radiu, a ilu operatorów kamer przy realizacji programów telewizyjnych. Każdy uczestnik mógł również poczuć się jak pracownik Poczty Polskiej, sortując paczki i listy. Na dzieci czekały także ćwiczenia z samoobrony i warsztaty bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię – mówi Sławomir Skowronek, Dyrektor Wydziału Inicjatyw i Programów Społecznych UM Lublin.
Spotkania realizowane były w małych grupach od 4 do 12 par. Poza zwiedzaniem i rozmowami z zawodowcami na uczestników czekało wiele atrakcji, m.in. gry, konkursy czy warsztaty, które zapewniały dzieciom mnóstwo radości i niezapomnianych wrażeń. W czasie 9 wakacyjnych tygodni odbyły się 33 bezpłatne spotkania, w których udział wzięło 715 osób.
>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Miasto szuka Młodzieżowych Ambasadorów Budżetu Obywatelskiego
W ramach projektu uczestnicy odwiedzili 14 lubelskich przedsiębiorstw i instytucji: Uniwersytet Medyczny w Lublinie we Współpracy z Uniwersyteckim Szpitalem Kliniczny Nr 4; Pocztę Polską S.A.; Polskie Radio Lublin; TVP3 Lublin; Uniwersytet Przyrodniczy – Wydział Medycyny Weterynaryjnej – Kliniki Weterynaryjne; Herbapol Lublin S.A.; Komendę Miejską Policji; Straż Miejską Miasta Lublin; Politechnikę Lubelską; Miejską Bibliotekę Publiczną im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie – 3 filie: Biotekę, Bibliotekę na Poziomie oraz Mediatekę Biblio; Komendę Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie; Arche Hotel Lublin; Aliplast; Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Lublinie.
fot. Miasto Lublin
Pingback: Lubelski portal przeniesie nas w... kosmos