piątek, 22 listopada, 2024
EdukacjaLublinWiadomości

Uznani naukowcy znów odwiedzą Lublin. Rusza czwarta edycja programu Visiting Professors

Od 5 tys. do 20 tys. zł – takie dofinansowania otrzymają lubelskie uczelnie i instytuty naukowo-badawcze na organizację wizyt wybitnych naukowców w ramach czwartej edycji miejskiego programu Visiting Professors in Lublin.

Program Visiting Professors in Lublin to miejska inicjatywa, której celem jest wspieranie umiędzynarodowienia lubelskich uczelni oraz instytutów naukowo-badawczych poprzez nawiązywanie i utrzymywanie kontaktów z najlepszymi ośrodkami naukowymi na świecie.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Naukowcy Politechniki Lubelskiej wśród najbardziej wpływowych ludzi na świecie

– Dzięki programowi Visiting Professors in Lublin otwieramy drzwi do jeszcze ściślejszej współpracy z wybitnymi naukowcami z całego świata, którzy swoją wiedzą i doświadczeniem mogą wzbogacić nasze uczelnie oraz instytuty badawcze. Jest to niepowtarzalna okazja, aby wspólnie rozwijać projekty, które nie tylko podniosą prestiż lubelskich instytucji akademickich, ale również przyniosą korzyści całemu miastu – mówi prezydent Lublina, Krzysztof Żuk.

W ramach programu można zgłaszać uznanych badaczy, których wizyty wzbogacą środowisko akademickie Lublina, wpłyną na rozwój badań naukowych oraz zainteresowanie nauką wśród mieszkańców. Dotychczas w ramach programu miasto gościło czternastu wybitnych naukowców z różnych dziedzin, w tym m.in.: specjalistę od zachowań zwierząt prof. Clive’a Wynne’a z Arizona State University (USA), eksperta w dziedzinie ortodoncji i zdrowia publicznego prof. Oma Prakasha Kharbanda z All India Institute of Medical Sciences (Indie), specjalistę od ekologii miejskiej dr hab. Luisa Inostrozę z Ruhr-University Bochum (Niemcy), czy specjalistę z zakresu robotyki i sztucznej inteligencji prof. Wataru Uemurę z Uniwersytetu Ryukoku w Kioto (Japonia).

Program Visiting Professors in Lublin to także okazja do nawiązywania długofalowych kontaktów naukowych, które owocują wspólnymi projektami badawczymi, publikacjami naukowymi oraz innymi formami współpracy międzynarodowej. Przykładem takich działań jest udział Instytutu Agrofizyki PAN w projekcie SPIN-FERT. Wizyta prof. Gabriele Berg w Lublinie zaowocowała współpracą z Instytutem, w wyniku której otrzymał on projekt w ramach programu Horizon Europe.

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Będą szkolić specjalistów od robotów. W Lublinie powstaje Branżowe Centrum Umiejętności

Nabór wniosków na wizyty odbywające się od 1 stycznia do 10 grudnia 2025 r. potrwa do końca października. Maksymalna kwota dofinansowania wynosi aż 20 tys. zł. Więcej informacji o programie oraz szczegółowy regulamin znajdują się na stronie: nauka.lublin.eu.

fot. fb

3 komentarze do “Uznani naukowcy znów odwiedzą Lublin. Rusza czwarta edycja programu Visiting Professors

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *