Na KUL-u po raz 106 zainaugurowano rok akademicki. Nadano też tytuł doktora honoris causa (zdjęcia)
Katolicki Uniwersytet Lubelski zainaugurował rok akademicki 2024/25. Uroczystość połączona była z ceremonią nadania tytułu doktora honoris causa KUL wybitnej francuskiej filozof prof. Chantal Delsol.
W nowym roku akademickim, oficjalnie zainaugurowanym podczas niedzielnej uroczystości, naukę na KUL rozpoczęło 8306 studentów i doktorantów, w tym 3391 studentów pierwszego roku. 279 z nich to cudzoziemcy.
>>> CZYTAJ TAKŻE: Uniwersytet Medyczny rozpoczyna współpracę z Hospicjum im. Małego Księcia. „Bardzo wartościowa inicjatywa”
Mówiąc o sukcesach minionego roku, rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski wymienił m.in. rozpoczęcie działalności przez Centrum Seniora KUL oraz Centrum Badań nad Kulturą Polską im. Jana Pawła II w Porto Alegre we współpracy z Papieskim Uniwersytetem Katolickim w Rio Grande do Sul (PUCRS). Po raz pierwszy w historii uczelni na Wydziale Medycznym odbyło się też uroczyste wręczenie dyplomów absolwentkom studiów I stopnia na kierunkach pielęgniarstwo i położnictwo.
– Wyniki ewaluacji umożliwiają uniwersytetowi ubieganie się o status uczelni badawczej, a na koniec września 2024 r. na uczelni prowadzonych było około 100 projektów naukowych – podkreślał w swoim przemówieniu ks. prof. Mirosław Kalinowski.
Nowoczesna uczelnia oparta na tradycji
– Chcemy być uczelnią nowoczesną, ale opartą o tradycję, przodującą w rankingach naukowych, ale równocześnie mającą swój wyrazisty charakter, do którego zobowiązuje przydomek „katolicki”. Uczelnią widoczną w życiu społecznym i proponującą nowe, ciekawe rozwiązania w wielu dziedzinach, ostatnio także w zakresie medycyny, a równocześnie wprowadzającą do świata nauki i relacji społeczno-gospodarczych ducha prawdy, uczciwości, moralności, wysokiej kultury. Zapraszam wszystkich do tworzenia społeczności naszego uniwersytetu i podążania drogą nauki i wiedzy, prowadzącą do prawdziwej mądrości – zakończył rektor KUL.
Tytuł honoris causa dla francuskiej filozof
Uroczystość połączona była z ceremonią nadania tytułu doktora honoris causa KUL prof. Chantal Delsol. To wybitna francuska filozof i historyk idei. Założycielka Instytutu Badań im. Hannah Arendt oraz dyrektorka Ośrodka Studiów Europejskich na Uniwersytecie Marne-la-Vallée w Paryżu. Swoje poglądy określa jako liberalne i neokonserwatywne.
Chantal Delsol urodziła się w 1947 roku. Jako przekonana antykomunistka żywiła podziw dla dysydentów Europy Środkowo-Wschodniej, którzy jej zdaniem jako jedyni „przejrzeli istotę mistyfikacji przedstawiającej rzeczywistość w kategoriach walki między dobrem a złem, aniołami i demonami”.
– Te zainteresowania problematyką Europy Środkowo-Wschodniej w sposób szczególny zaowocowały naukowymi relacjami, które łączyły profesor Delsol z Instytutem Europy Środkowo-Wschodniej i jej założycielem i wieloletnim dyrektorem, profesorem Jerzym Kłoczowskim – mówiła profesor Agnieszka Kijewska z Instytutu Filozofii KUL, przypominając że laureatka aktywnie brała udział w Kongresach Kultury Chrześcijańskiej w Lublinie.
>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1 z nową przestrzenią. Zaaranżowali ją studenci (zdjęcia)
Chantal Delsol podczas uroczystości wygłosiła wykład „Misja i osoba świadka”, związany z jej ostatnią książką na temat chrześcijaństwa „Koniec świata chrześcijańskiego. Inwersja normatywna i nowa era”.
Listy gratulacyjne z okazji inauguracji roku akademickiego 2024/2025 nadesłali m.in. Prezydent RP Andrzej Duda, ambasador RP przy stolicy Apostolskiej, Kardynał Senior Stanisław Dziwisz, a także rektorzy wielu uczelni.
fot. KUL
Pingback: Koncert, wieczór poetycki, a może zajęcia samoobrony? W październiku lubelscy seniorzy nie mogą narzekać na nudę
Pingback: Kolejne miliony na kształcenie zawodowe w woj. lubelskim (foto)
Pingback: Sokół wylądował na kampusie Politechniki Lubelskiej. Teraz posłuży studentom
Pingback: Lublin bliżej własnego centrum nauki. Podpisano list intencyjny
Pingback: Uczniowie klas mundurowych XIV LO złożyli ślubowanie. Zobacz zdjęcia
Pingback: Olga Tokarczuk, Agnieszka Holland i Anne Applebaum otrzymają tytuły doktora honoris causa UMCS