środa, 6 listopada, 2024
EdukacjaLublinWiadomości

Lublin bliżej własnego centrum nauki. Podpisano list intencyjny

Inicjatywa utworzenia w Lublinie Regionalnego Centrum Nauki, Edukacji i Nowych Technologii powoli nabiera kształtów. Wczoraj w tej sprawie podpisano list intencyjny.

Rektor Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, prof. Radosław Dobrowolski, marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski oraz prezydent Lublina Krzysztof Żuk złożyli swoje podpisy pod dokumentem, w którym zadeklarowali współpracę nad utworzeniem w Lublinie Eksploratorium Marii Curie, czyli nowoczesnego centrum nauki, edukacji i technologii. Nowy obiekt ma być symbolem „dynamicznego rozwoju edukacji i nauki w regionie”.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Od stażysty do profesjonalisty. W Lublinie rusza „Akademia hotelarza”

Wspólne działania mają obejmować opracowanie koncepcji architektonicznej, pozyskanie finansowania oraz realizację całego projektu, który ma na celu stworzenie w Lublinie obiektu na wzór warszawskiego Centrum Nauki „Kopernik”. Zgodnie z planem, Eksploratorium ma być gotowe w 2029 roku, gdy Lublin będzie Europejską Stolicą Kultury.

Prezydent Lublina, Krzysztof Żuk, podkreślił, że w najbliższym czasie kluczowe będzie przygotowanie szczegółowej koncepcji obiektu oraz znalezienie źródeł finansowania. Zapowiedział również, że główną rolę merytoryczną w realizacji projektu będą odgrywać lubelskie uczelnie.

Koszt budowy obiektu szacowany jest wstępnie na około 300 mln zł, a lokalizacja inwestycji nie jest jeszcze ostatecznie potwierdzona. Marszałek Jarosław Stawiarski wskazał, że jednym z możliwych miejsc jest teren „starego” dworca PKS na lubelskim Podzamczu.

Warto przypomnieć, że idea utworzenia centrum nauki w Lublinie sięga już 2007 roku. Jedną z branych wówczas pod uwagę lokalizacji był Park Ludowy.

Podpisanie listu było jednym z ostatnich punktów odbywającego się w Lublinie Międzynarodowego Kongresu Marii Curie-Skłodowskiej “Innowacja jest kobietą. Nauka – Biznes – Edukacja”. Przez dwa dni uczestnicy rozmawiali m.in. o obecności kobiet w biznesie, innowacjach technologicznych, a także o edukacji.

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Na KUL-u po raz 106 zainaugurowano rok akademicki. Nadano też tytuł doktora honoris causa (zdjęcia)

W ramach wydarzenia odbył się m.in. panel “Kobieca twarz biznesu”, w którym udział wzięli: dr Irena Eris, dr Sylwia Mokrysz, Sylwia Dołęgowska i Aleksander Broda. Z kolei w panelu pt. Jak edukować młodych do bycia Europejką / Europejczykiem? prof. Jan Pomorski wraz z panelistkami i panelistami zastanawiali się nad wieloma zagadnieniami dotyczącymi edukacji. Wśród zaproszonych gości znaleźli się: dr Joanna Mucha, Basil Kerski i prof. Sylwia Mrozowska.

Kongres był elementem obchodów 80-lecia istnienia Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej.

fot. FB

3 komentarze do “Lublin bliżej własnego centrum nauki. Podpisano list intencyjny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *