Kolejni lubelscy twórcy dołączyli do grona „Kreatywnych”
Znamy laureatów szóstej edycji projektu „Kreatywni”. Wyróżnienia siedmiu lubelskim twórcom wręczono podczas Gali Finałowej, która odbyła się w poniedziałek, 16 grudnia. Wśród nagrodzonych znaleźli się przedsiębiorcy związani z branżą cyfrową, rzeźbiarstwem, czy produkcją zegarów z żywicy epoksydowej.
Projekt „Kreatywni”, zainicjowany w 2013 roku, ma na celu promowanie przedstawicieli przemysłów kreatywnych z Lublina. U podstaw tej inicjatywy leży przekonanie, że osoby reprezentujące ten sektor, dzięki swojej naturalnej skłonności do innowacyjności, stanowią wyjątkową grupę przedsiębiorców.
>>> CZYTAJ TAKŻE: „SUper Granty”. Pierwsza odsłona konkursu dla samorządów uczniowskich rozstrzygnięta (zdjęcia)
– To inicjatywa, która potwierdza potencjał tkwiący w lubelskich twórczyniach i twórcach. Każdy z uczestników projektu wnosi coś wyjątkowego do naszego miasta. Ich pomysły często zmieniają rzeczywistość, wykraczają poza utarte schematy, wnoszą wartość dodaną, realizują konkretne, a nawet niszowe potrzeby, ale przede wszystkim inspirują – podkreśla Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępczyni prezydenta Lublina ds. kultury, sportu i partycypacji.
Projekt oferuje wsparcie twórcom poprzez prezentację ich sylwetek oraz działalności. Zakwalifikowane do projektu osoby biorą udział w rozbudowanej sesji zdjęciowej, której produktem są ujęcia portretowe, wizualny opis procesu twórczego, obraz miejsca pracy oraz samego produktu. Sesjom towarzyszą wywiady dotyczące motywacji i procesu twórczego, na podstawie których powstają krótkie etiudy filmowe. Cały materiał zdjęciowy i filmowy jest przekazywany uczestnikom projektu i może być wykorzystywany w promocji ich działalności.
W ciągu pięciu poprzednich edycji „Kreatywnych” wyróżniono i promowano blisko 60 innowacyjnych twórców.
W tegorocznej edycji projektu „Kreatywni” laureatami zostali:
Daria Piddubniak – tworzy zegary i obrazy z żywicy epoksydowej i farb akrylowych w technice Fluid Art, które są połączeniem piękna i funkcjonalności. Każde jej dzieło jest unikalne i niepowtarzalne oraz pobudza umysł i fantazję.
Arkadiusz Mikrut – założyciel szkoły języka angielskiego Co Ludzie Powiedzą i jeden z prekursorów stosowania metod szybkiego zapamiętywania w nauce angielskiego w Polsce. Autor Mnemobrazków – innowacyjnych pomocy dydaktycznych, dzięki którym można zapamiętać nawet 40 słów w godzinę. Prowadzący na YouTubie program Kawa z Mikrutem, prelegent konferencji dla nauczycieli i właścicieli szkół językowych. Założyciel szkoły biznesowej dla nastolatków – Akademii Przyszłych Liderów. Aktualnie interesuje się zastosowaniem sztucznej inteligencji w nauczaniu oraz w automatyzacji procesów biznesowych.
Anna Sadurska-Czochra – absolwentka kulturoznawstwa, od dzieciństwa zafascynowana książkami, papierem i wszystkim pomiędzy. Z zamiłowania niespokojny, artystyczny duch. Założycielka i pomysłodawczyni marki Deneko, która powstała z potrzeby serca i chęci tworzenia wyjątkowych notatników oraz akcesoriów z nimi związanych.
Tomasz Gawłowski – absolwent Politechniki Lubelskiej, projektant produktów cyfrowych, właściciel lubelskiego studio projektowego g&co oraz Head of Product Design w NaturalAntibody – platformie wspomagającej wytwarzanie leków opartych o przeciwciała terapeutyczne. Realizuje projekty aplikacji webowych, stron i sklepów internetowych.
Grzegorz Pawelec – absolwent Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie o specjalizacji rzeźba monumentalna. W 2019 roku stworzył własną firmę Pracownia rzeźbiarska Grzegorz Pawelec. Tworzy rzeźby z różnego rodzaju kamienia naturalnego, szukając idealnej harmonii miedzy surowością naturalnego materiału a formą rzeźbiarską.
Agata Maliszewska – stworzyła markę Mali Art. Od kilkunastu lat maluje na ubraniach nadając im niepowtarzalny wygląd. Jej ukochanym podłożem twórczym są kurtki jeansowe. Oprócz wykonywania indywidualnych zleceń, prowadzi warsztaty i szkolenia z customizacji ubrań, podczas których stara się pokazywać, że każdy może tworzyć wyjątkowe rzeczy.
Karol Sidorowski – jest założycielem marki BrandKing. Od 19 lat projektuje grafikę. Pomaga markom wyróżniać się dzięki przemyślanemu designowi i spójności wizualnej. Na swoim koncie ma setki zaprojektowanych logotypów, zarówno lokalnie w Lublinie, w całej Polsce, jak i na całym świecie. Hobbystycznie, od 9 lat pełni funkcję prezesa Lubelskiego Klubu Futbolu Amerykańskiego Tytani Lublin.
>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Lublin szuka pomysłów na kulturalne inicjatywy w dzielnicach
Podczas poniedziałkowej uroczystości wręczono wyróżnienia laureatom oraz zaprezentowano krótkie etiudy filmowe ukazujące proces twórczy, miejsce pracy oraz produkty przez nich tworzone. Gościem specjalnym wieczoru była Gosia Rygalik – projektantka i edukatorka, aktywnie działająca na styku designu, kultury i rozwoju osobistego.
Ponadto, w ramach projektu powstała wystawa prezentująca sylwetki i działalność laureatek i laureatów w formie fotograficznej. Ekspozycję będzie można obejrzeć przy ul. Złotej 2 do 19 stycznia 2025 r.
Partnerem tegorocznej edycji projektu jest Teatr Stary w Lublinie.