niedziela, 22 grudnia, 2024
LublinNews

W Lublinie powstaje nowy szlak koziołków

Wiktoria, Kryspin i Felicja to imiona trzech nowych koziołków, które pojawiły się w przestrzeni Lublina. Figury umieszczono na Starym Mieście i w Śródmieściu. Niebawem dołączy do nich kolejnych osiem, które razem stworzą Koziołkowy Szlak Legend. 

Królujący w lubelskim herbie koziołek to niekwestionowany symbol naszego miasta. Powstanie nowego szlaku lubelskich koziołków będzie możliwe dzięki realizacji jednego z projektów Budżetu Obywatelskiego.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Lublin ma nowego koziołka. Przypomina o lubelskim akcencie w „Lalce” B. Prusa

– To kolejny krok do zwiększenia atrakcyjności turystycznej Lublina. Z pewnością będzie to ciekawa propozycja dla najmłodszych turystek, turystów oraz mieszkanek i mieszkańców, którzy chcieliby poznać lubelskie legendy i historie – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępczyni prezydenta Lublina.

Koziołkowy Szlak Legend to seria jedenastu figurek z brązu, które wspólnie stworzą opowieść o Lublinie podaną w formie najciekawszych i najbardziej popularnych lokalnych legend i opowieści. Każdy z koziołków będzie miał atrybut nawiązujący bezpośrednio do podania miejskiego.

W pierwszym etapie stanęły trzy figurki. Wiktoria, symbolizująca zwycięstwo, znajduje się przy ul. Narutowicza obok kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, który został zbudowany jako wotum dziękczynne ufundowane przez króla Władysława Jagiełłę po zwycięstwie grunwaldzkim. Kolejnego koziołka, Kryspina – obrońcę murów miejskich, można spotkać na rogu ul. Królewskiej, przy Archikatedrze Lubelskiej. Interesującą postacią jest również Felicja, trzymająca skałę odczarowującą złą moc kamienia nieszczęścia. Jej lokalizacja jest nieprzypadkowa – znajduje się naprzeciwko głazu, przy ul. Jezuickiej, obok Wieży Trynitarskiej.

Niebawem dołączy do nich także: Czesio, Esterka, Jadzia, Jędrek, Lesław, Lutek, Mikołaj, Tereska.

Każda z figurek będzie mieć przypisany kod QR, który odeśle do strony internetowej, gdzie znajdują się historie poszczególnych koziołków. Kolejne rzeźby pojawią się w przestrzeni Lublina wiosną i wczesnym latem.

Odsłonięcie pierwszych trzech rzeźb w ramach Koziołkowego Szlaku Legend odbędzie się w sobotę, 21 grudnia, o godz. 11:00 na ul. Jezuickiej przy Wieży Trynitarskiej.

Drużyna Lubelskich Koziołków

Koziołkowy Szlak Legend to kolejna tego typu inicjatywa realizowana w Lublinie, której bohaterem jest koziołek. Od 2022 roku Fundacja „Lubelskie Koziołki” konsekwentnie powiększa drużynę niewielkich rzeźb plenerowych stojących w przestrzeni miejskiej – obejmującą figurki koziołków. Cykl czerpie tematykę z herbu miasta oraz miejsc lub osób do których historii nawiązują poszczególne rzeźby, np. zawodów. Projekt obejmuje już jedenaście rzeźb.

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Nowe koziołki upamiętniły wojenną historię Lublina

Wśród nich jest stojący przed Ratuszem koziołek Onufry, Kazik, który wita turystów przy Bramie Krakowskiej i Staś stojący na terenie Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1. Lucka możemy spotkać w Lubelskim Centrum Konferencyjnym, a Vetek, dumnie wypina pierś przy klinice weterynaryjnej na Szmaragdowej. Są jeszcze Światłowid stojący przy Warsztatach Kultury na ul. Grodzkiej i Szarytka Marianna – przy SPSK Nr 1. W okolicach Teatru Starego stoi Łukasz, a Obrońcy Miasta – Janek i Jurek pojawili się w kwietniu br. przed budynkiem szpitala wojskowego przy al. Racławickich. Z kolei w lipcu br., przy Krakowskim Przedmieściu 6 staną czytający „Lalkę” Bolesława Prusa – Jan.

Koziołkowy Szlak Legend

Koziołek Felicja

Koziołek Kryspin

Koziołek Wiktoria

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *