W USK nr 4 otwarto Lubelski Ośrodek Spastyczności. To pierwsza taka jednostka w regionie (foto)
W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym Nr 4 w Lublinie został otwarty Lubelski Ośrodek Spastyczności. To pierwsza tego typu jednostka w woj. lubelskim, w której chorzy ze spastycznością spowodowaną przebiegiem schorzeń, takich jak m.in. udary mózgu, stwardnienie rozsiane, mózgowe porażenie dziecięce, czy urazy czaszkowo-mózgowe, uzyskają kompleksową pomoc specjalistów z różnych dziedzin medycyny. W skład zespołu ośrodka wchodzą fizjoterapeuci, lekarze, pielęgniarki i psychologowie.
Spastyczność to zaburzenie czuciowo-ruchowe, które polega na wzmożonym napięciu mięśni. Jest objawem towarzyszącym wielu schorzeniom neurologicznym. Szacuje się, że problem ten dotyczy ok. ponad 12 milionów ludzi na całym świecie i występuje aż u około 84 proc. pacjentów ze stwardnieniem rozsianym. W przypadku udaru mózgu w ten sposób sprawność traci w Polsce 4,5 tysiąca osób rocznie.
>>> CZYTAJ TAKŻE: USK Nr 4 w Lublinie doceniony za rewolucyjne podejście do rehabilitacji (zdjęcia)
– Spastyczność wpływa na jakość życia i ogranicza mobilność. Bywa bardzo bolesna. Dotyczy ogromnej grupy chorych. Otwarcie Lubelskiego Ośrodka Spastyczności to wyjście naprzeciw ich potrzebom. To także miejsce, które będzie licznie odwiedzane przez studentów Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, na co zwracamy szczególną uwagę. Mam nadzieję, że podobnych, kompleksowych ośrodków będzie w szpitalu powstawać coraz więcej. Jest to wyzwanie nie tylko organizacyjne. W rozwoju ważna jest współpraca z Ministerstwem Zdrowia, dzięki wsparciu którego leczenie może być jeszcze bardziej wydajne – mówił podczas oficjalnego otwarcia Lubelskiego Ośrodka Spastyczności Dyrektor Naczelny USK Nr 4 w Lublinie Michał Szabelski.
– Ogromnie cieszymy się, że powstają u nas ośrodki o znaczeniu regionalnym. Wszyscy zaangażowani w powstanie tego miejsca tworzą znakomity zespół, chcący służyć chorym. Spastyczność to ogromna bolączka, szczególnie po okresie pandemii Covid-19, kiedy obserwujemy wiele przypadków uszkodzeń wielonarządowych. Twórcom tego ośrodka życzę sukcesów. Jestem przekonany, że pacjenci otrzymają tu doskonałe wsparcie – mówił Rektor, prof. dr hab. n. med. Wojciech Załuska.
Do powstania spastyczności dochodzi w wyniku uszkodzenia górnego neuronu ruchowego – komórki nerwowej odpowiedzialnej za przewodzenie impulsów z układu nerwowego do mięśni, wzbudzając ich ruch. Powodem może być uszkodzenie zstępujących dróg ruchowych na poziomie kory ruchowej, pnia mózgu lub rdzenia kręgowego.
Spastyczność bardzo często wiąże się ze znacznym pogorszeniem jakości życia. Stałe napięcie mięśniowe może prowadzić do utrwalonych, nieprawidłowych ułożeń części ciała względem siebie. Może to skutkować problemami z poruszaniem się czy snem. Spastyczności często towarzyszy ból. W dalszej perspektywie prowadzi ona zmian, takich jak przykurcze czy nieodwracalne deformacje w układzie kostno-stawowym. Dlatego każdy chory z objawem spastyczności powinien jak najszybciej zostać poddany odpowiedniemu leczeniu.
Szybka ścieżka leczenia
Szybką ścieżkę diagnostyki i leczenia spastyczności stanowi powstały na bazie Klinicznego Oddziału Rehabilitacji Lubelski Ośrodek Spastyczności. Pacjentami w tym miejscu będzie zajmował się zespół specjalistów wielu dziedzin: rehabilitacji, ortopedii, fizjoterapii, pielęgniarstwa, psychologii, logopedii i terapii zajęciowej. W zależności od szczegółowej diagnozy chorzy otrzymają spersonalizowany plan terapii i będą mogli skorzystać z natychmiastowej pomocy.
– Naszym celem jest poprawa jakości życia pacjentów poprzez nowoczesne, zintegrowane podejście terapeutyczne. Lubelski Ośrodek Spastyczności oferuje leczenie farmakologiczne, operacyjne oraz zaawansowaną rehabilitację opartą na najnowszych technologiach. Zespół ośrodka tworzą ludzie mający nie tylko ogromną wiedzę, ale także serce i pasję do pracy z pacjentami. Jestem dumny, że mogę pracować z tak zaangażowanymi koleżankami i kolegami. Wierzę, że to, co dziś otwieramy, będzie nie tylko ośrodkiem rehabilitacyjnym, ale przede wszystkim przestrzenią pełną życzliwości i wsparcia. Miejscem, które pozwala na nowo odkrywać możliwości i poprawiać jakość życia naszych pacjentów – mówił podczas otwarcia Ośrodka prof. dr hab. Tomasz Blicharski, Lekarz Kierujący Klinicznym Oddziałem Rehabilitacji.
Profesor zaznaczył, że zespół kierowanego przez niego oddziału ma wieloletnie doświadczenie w leczeniu pacjentów ze spastycznością. Podkreślił dużą rolę fizjoterapeutów i pielęgniarek. Przedstawił też jednego z pacjentów oddziału, pana Roberta, u którego spastyczność została spowodowana rozległym wylewem.
– Gdyby nie ten zespół i ten szpital, byłoby ze mną znacznie gorzej. Leczenie i rehabilitacja pomagają mi w codziennym życiu, w domu, w kontaktach z rodziną, koleżankami, kolegami. Dzięki temu ośrodkowi jest dużo, dużo lepiej – podkreśla pan Robert.
W skład zespołu ośrodka wchodzą fizjoterapeuci, lekarze, pielęgniarki i psychologowie.
– Nasz ośrodek ma na celu zwiększyć kształcenie pań pielęgniarek pracujących na innych oddziałach i innych jednostkach ochrony zdrowia, w DPS-ach, ZOL-ach, gdzie są pacjenci ze spastycznością. Tylko wyspecjalizowany personel jest w stanie trafnie postawić diagnozę i wie, jak postępować z takimi chorymi. Jestem dumna ze swojego zespołu pielęgniarskiego, który rewelacyjnie wie, jak opiekować się pacjentami ze spastycznością i co zrobić w momencie rozpoznania napięcia mięśni. To pielęgniarki w ciągu dnia są najczęściej przy łóżku pacjentów, oceniają ich stan, reagują i potrafią przekazać ich do kolejnych członków naszego zespołu. Chcemy, by tak, jak u nas było w każdej jednostce zdrowia – mówi dr n. med. Joanna Niezbecka-Zając, Pielęgniarka Oddziałowa Klinicznego Oddziału Rehabilitacji USK Nr 4 w Lublinie.
Podstawę do objęcia pacjenta leczeniem w ramach Lubelskiego Ośrodka Spastyczności stanowi wystąpienie u pacjenta objawów spastyczności wynikających z jednej lub kilku przyczyn takich jak m.in.: udar mózgu, uraz czaszkowo-mózgowy, uraz rdzenia kręgowego, stwardnienie rozsiane, dziecięce porażenie mózgowe, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, czy guz mózgu.
>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Zakres świadczeń wykonywanych w Ośrodku obejmuje specjalistyczną diagnostykę spastyczności (badania neurologiczne, obrazowe, funkcjonalne), leczenie farmakologiczne, w tym podawanie toksyny botulinowej oraz innych nowoczesnych leków, zabiegi chirurgiczne, indywidualnie dopasowane programy rehabilitacyjne z użyciem nowoczesnych urządzeń, wielospecjalistyczne konsultacje w zakresie ortopedii, neurologii oraz rehabilitacji, edukacja pacjentów oraz ich rodzin i opiekunów, a także szkolenia dla personelu medycznego.
Lubelski Ośrodek Spastyczności prowadzi również działalność badawczą, opracowując innowacyjne metody leczenia i rehabilitacji spastyczności. Badania pozwalają na wprowadzanie najnowszych standardów terapeutycznych.
fot. Łukasz Głaczkowski / USK nr 4