KulturaLublinWiadomości

Lublin wchodzi w decydującą fazę walki o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029

W walce o jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień w dziedzinie kultury, Lublin zasilił grono elitarnych miast, przechodząc do finałowego etapu konkursu o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029. Miasto wyprzedziło wielu rywali i znalazło się na „krótkiej liście” wśród miast takich jak Katowice, Bielsko-Biała i Kołobrzeg.

Wszystko wskazuje na to, że Lublin jest na dobrej drodze do stania się magnesem kulturalnym w Europie. Decyzja o kwalifikacji Lublina do finałowego etapu konkursu zapadła po burzliwych rozmowach preselekcyjnych, które odbyły się w dniach 24-26 października w Warszawie. Międzynarodowy panel ekspertów wyłonił Lublin spośród 12 polskich miast ubiegających się o ten zaszczytny tytuł.

W jury konkursowym znalazło się 10 osób wyznaczonych przez Parlament Europejski, Radę UE, Komisję Europejską i Komitet Regionów, a także dwóch specjalistów wskazanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Oprócz Lublina w rozmowach brali udział przedstawiciele: Bielska-Białej, Bydgoszczy, Jastrzębia-Zdroju, Katowic, Kielc, Kołobrzegu, Opola, Płocka, Pszczyny, Rzeszowa i Torunia.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Festiwal „Kuchnia Inspiracji”. Lublin odda hołd… burakowi

– Wierzymy, że otrzymanie tytułu może wzmocnić pozycję Lublina, jako ważnego ośrodka kulturalnego w Europie oraz otworzy nowe możliwości współpracy i wymiany doświadczeń z innymi miastami na całym kontynencie. W procesie ubiegania się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury Lublin będzie kontynuował wspieranie artystek i artystów, prace nad rozwojem infrastruktury kulturalnej oraz innowacyjnymi projektami, które promują współpracę międzynarodową i wymianę kulturalną – komentuje Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Lublin, jako jeden z najstarszych i najbardziej zróżnicowanych ośrodków kultury w Polsce, prezentuje bogate i unikalne dziedzictwo. Hasło przewodnie aplikacji to „Re:union”, co podkreśla rolę miasta jako mostu łączącego wschodnią i zachodnią Europę.

– W aplikacji konkursowej odwołujemy się do idei Unii Lubelskiej i pamięci o wielonarodowej Rzeczypospolitej, jednak perspektywa dzisiejszej wielokulturowości widocznej na ulicach Lublina jest dla nas faktycznym punktem odniesienia. Mozaika kultur i narodowości jaką się staliśmy w ostatnich latach jest niezwykle inspirująca – dodaje Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępczyni Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji.

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Polak, Węgier, dwa bratanki…, czyli „IV Spotkanie z kulturą węgierską”

Aplikacja Lublina w konkursie o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029 została stworzona we współpracy ze środowiskiem kulturalnym miasta, w tym z artystami, społecznikami, animatorami i aktywistami. Koordynatorem działań aplikacyjnych jest Centrum Kultury w Lublinie.

Ostateczna selekcja i ogłoszenie miasta, które zdobędzie tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029, nastąpi w połowie 2024 roku. Czy Lublin stanie na podium i zyska międzynarodową renomę? Czas pokaże, ale już teraz pewne jest, że miasto nie tylko zasługuje na uwagę, ale i na tytuł, który może zrewolucjonizować jego rolę na kulturalnej mapie Europy.

fot. Miasto Lublin | Zespół prezentujący Lublin w konkursie o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029

6 komentarzy do “Lublin wchodzi w decydującą fazę walki o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *