LublinWiadomości

Nowe „Miejsca dla Ciebie” w Lublinie – oazy zieleni dla mieszkańców

Nowe „Miejsca dla Ciebie” w Lublinie ożywają i rozwijają się. Można już podziwiać pełne efekty zrealizowanego w poprzednim roku projektu. Te niewielkie oazy odpoczynku wśród zieleni powstały przy zaangażowaniu lokalnej społeczności.

W ramach piątej edycji Zielonego Budżetu ukończono 9 skwerów kieszonkowych, a 3 kolejne – realizowane w cyklu dwuletnim, zakończą się jeszcze w tym roku. Nowe „Miejsca dla Ciebie”, urządzone jesienią, teraz zachęcają do odwiedzin. Nowe skwery stają się coraz bardziej atrakcyjne z każdym dniem, a wraz z rozwojem roślin będą jeszcze piękniejsze. Od samego początku cieszą się one zainteresowaniem mieszkańców w poszczególnych dzielnicach.

Obecnie trwa kolejna, tematyczna edycja Zielonego Budżetu pod hasłem #SkweryOdNowa, w ramach której odświeżane są wcześniej urządzone przestrzenie i tereny zielone. Blanka Rdest-Dudak, Dyrektor Wydziału Zieleni i Gospodarki Komunalnej, podkreśla: „Zrealizowaliśmy 12 lokalizacji w 10 dzielnicach miasta spośród 75 pomysłów na nowe „Miejsca dla Ciebie”. Skwery powstały przy ulicach Wyżynnej, Krochmalnej, Szczytowej, Sławin, Judyma, Reymonta, Reya, Królowej Bony oraz Misjonarskiej. Skwery o nazwach „Skwer Seniorów” przy ulicy Herbowej, „Gaj nad Skarpą” przy ulicy Cyprysowej i „Skwer Marzeń” przy ulicy Długiej zostaną zrealizowane w tym roku, ponieważ ze względu na wielkość obszaru i złożoność pomysłu, ich realizację rozłożono na dwa lata”.

Projekt „Ławeczka” to nowe miejsca odpoczynku z ławkami, które zostały urządzone przed wejściem do DDK „Węglin” przy ulicy Judyma. Oprócz trzech ławek, teren ten obejmuje rabatę z nasadzeniami traw i bylin, m.in. jeżówek i niezapominajek. Zainstalowano również warzywnik, drewniane siedziska, trejaż, kosz na odpady i poidełko dla zwierząt. Teren ten rozkwitł na wiosnę fioletowymi barwami szałwii oraz kocimiętki. Uzupełnieniem kwiatowej aranżacji są białe krwawniki oraz ozdobne trawy. Wkrótce powojnik zakwitnie na trejażu, a podczas specjalnych warsztatów organizowanych przez DDK zostaną posadzone nowe rośliny w warzywniku. Kafelki ułożone w mozaiki również zasługują na szczególną uwagę, ponieważ powstały podczas warsztatów, co sprawia, że każda z nich jest niepowtarzalna.

Projekt "Ławeczka" przy ul. Judyma
Projekt „Ławeczka” / fot. materiały prasowe

Skwer „Roślinna Wyżynna”, który powstał w ubiegłym roku przy DDK na ulicy Wyżynnej, również nabiera uroku. Na tym skwerze znajduje się cienista rabata z paproci, host, różaneczników, trzmieliny, laurowiśni i tawułek Arendsa. Piękno tej rabaty bylinowej będzie można podziwiać w środku lata. Ekokratka ze żwirem pełni tam funkcję parkingu dla rowerów, a drewniane siedziska zapewniają miejsce do odpoczynku.

skwer "Roślinna Wyżynna"
Skwer „Roślinna Wyżynna” / fot. materiały prasowe

„Zielony azyl na Szczytowej”, gdzie mieszkańcy zaplanowali urokliwe miejsce z wygodnymi ławkami i biblioteczką do wymiany książek, wyjątkowo zachwycał wczesną wiosną, gdy zakwitły tulipany 'Apricot Impression’ i niemal czarne 'Black Hero’. Ten skwerek kieszonkowy został zaprojektowany głównie z myślą o motylach i innych dzikich zapylaczach, a na rabacie znalazły się jeżówki purpurowe, róże i bzy 'Palibin’. Całość uzupełniono falującymi trawami ozdobnymi i zimozieloną sosną karłową.

Zielony Azyl na Szczytowej"
„Zielony azyl na Szczytowej” / fot. materiały prasowe

W „Ogrodach pod Akacją” na ulicy Grodzkiej, w otoczeniu czosnku olbrzymiego i kwitnącej szałwii, można podziwiać Stare Miasto i Zamek Lubelski. To miejsce, urządzone w drewniane podesty, donice i ławeczki, przyciąga zarówno mieszkańców, jak i turystów. Jeszcze dwa lata temu był tam jedynie trawnik. Pozostałe skwery i parki kieszonkowe, urządzone jesienią, również już się zazieleniły i nabrały kolorów.

„Ogrody pod Akacją” / fot. materiały prasowe

W tym roku wybrano już projekty szóstej edycji Zielonego Budżetu pod hasłem #SkweryOdNowa. W ramach kolejnej odsłony zieloną przemianę przejdzie 11 miejsc w Lublinie, w tym park w Głusku, Zielona Sala Wykładowa przy ulicy Cyruliczej oraz skwerki przy ulicach Lipowej i Zesłańców Sybiru. Ponadto rewitalizacją zostaną objęte wcześniej urządzone skwery, place i skwerki kieszonkowe, które powstały kilka lat temu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *