środa, 8 stycznia, 2025
LubelskieWiadomości

Lubelskie zyskało trzy nowe miasta. Wszystkie położone są w jednym powiecie

Od 1 stycznia 2025 roku siedem miejscowości w Polsce zyskało prawa miejskie, w tym trzy z woj. lubelskiego. Chodzi o położone w powiecie puławskim: Kurów, Końskowolę i Wąwolnicę.

Wraz z nastaniem nowego roku siedem polskich miejscowości zyskało prawa miejskie. Trzy z nich znajdują się w województwie lubelskim: Końskowola, Kurów i Wąwolnica. Pozostałe to Kazanów (woj. mazowieckie), Kobylnica (woj. pomorskie), Sobków (woj. świętokrzyskie) oraz Zaniemyśl (woj. wielkopolskie).

>>> CZYTAJ TAKŻE: 10 nowych lubelskich ulic otrzyma nazwy. Uhonorują m.in. związanych z Lublinem drukarzy, księgarzy, czy muzealników

Wszystkie miejscowości z lubelskiego leżą na terenie powiatu puławskiego i pełnią funkcję siedzib swoich gmin. Ich historia kryje wspólny wątek – utrata praw miejskich w 1870 roku była wynikiem decyzji cara, który ukarał je za wsparcie powstania styczniowego. Teraz, po ponad 150 latach, odzyskują dawny status.

Wśród nich znajduje się malownicza Wąwolnica – znana z Sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej, które co roku przyciąga rzesze pielgrzymów. Choć dziś jest to niewielka miejscowość z około tysiącem mieszkańców, jej historia sięga XIV wieku, kiedy po raz pierwszy stała się miastem królewskim. Wspomnieniem trudnych czasów jest m.in. tragiczny rok 1946, kiedy spacyfikowano wieś za wspieranie podziemia antykomunistycznego.

Nieopodal znajduje się Kurów – miejscowość z bogatą historią, w tym zwycięską bitwą z powstania listopadowego w 1831 roku. To także rodzinne strony gen. Wojciecha Jaruzelskiego. Dziś zamieszkiwana przez 2,6 tys. mieszkańców, od lat konsekwentnie dążyła do uzyskania statusu miasta.

Końskowola – „serce polskiego szkółkarstwa”, leżąca zaledwie dwa kilometry od Puław, również wraca do grona miast. Licząca ponad 2 tys. mieszkańców miejscowość szczyci się nie tylko długą historią – lokację miejską uzyskała w XVI wieku – ale także wyjątkowym Świętem Róż, które co roku przyciąga wielu gości. Znajdujący się tam Kościół św. Anny jest częścią Szlaku Renesansu Lubelskiego, podobnie jak Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny i św. Michała Archanioła w Kurowie.

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Znamy najlepsze gminy Lubelszczyzny 2024 (foto)

Decyzja o nadaniu praw miejskich ma nie tylko wymiar historyczny, ale też praktyczny. Dzięki niej miejscowości mogą ubiegać się o dodatkowe środki na rozwój infrastruktury i przestrzeni miejskiej. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 30 lipca 2024 roku podkreśla także rozwój społeczno-gospodarczy tych obszarów i otwiera nowe możliwości dla ich mieszkańców.

fot. wikipedia – Ratusz miejski w Końskowoli

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *