środa, 22 stycznia, 2025
LublinTechnologieWiadomości

Lubelska naukowczyni z prestiżowym stypendium. Będzie prowadzić badania w Singapurze

Profesor Katarzyna Falkowicz z Wydziału Mechanicznego Politechniki Lubelskiej znalazła się w prestiżowym gronie 100 naukowców, którzy otrzymali stypendium z programu Bekker NAWA w edycji 2024.

W ostatnim naborze złożono aż 365 wniosków. Stypendyści będą realizować swoje projekty badawcze w 23 krajach na całym świecie, a największym zainteresowaniem cieszyły się Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Niemcy, Szwajcaria i Włochy.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Miliony na badania dla naukowców Politechniki Lubelskiej

Program Bekker NAWA wspiera międzynarodową mobilność naukowców, umożliwiając im rozwój naukowy w renomowanych ośrodkach badawczych i akademickich. W tegorocznej edycji największą grupę beneficjentów stanowili badacze nauk przyrodniczych, społecznych oraz nauk inżynieryjnych i technicznych.

Profesor Falkowicz przez trzy miesiące będzie prowadzić badania w Singapore Institute of Technology (SIT). Wybór ośrodka był podyktowany zaawansowanym zapleczem badawczym oraz doświadczeniem opiekuna merytorycznego, który jest specjalistą w dziedzinie analizy kompozytów i rozwoju nowoczesnych metod badawczych.

Celem projektu jest lepsze zrozumienie zachowania materiałów kompozytowych o niesymetrycznych układach warstw, które posiadają sprzężenia termomechaniczne i które to w złożony sposób reagują na temperaturę i nacisk.

– Moim zadaniem jest opracowanie algorytmu, który pozwoli dokładnie zrozumieć zachowanie tych materiałów w różnych warunkach. Badania te mogą przyczynić się do opracowania nowych technologii w produkcji materiałów o szerokim zastosowaniu w przemyśle i inżynierii – mówi profesor Falkowicz.

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Lubelscy studenci dostali stypendia biznesowe

Profesor Falkowicz od lat prowadzi badania nad statecznością i wytrzymałością cienkościennych struktur kompozytowych. Jej prace mają istotne znaczenie dla rozwoju wiedzy w dziedzinie mechaniki oraz dla innowacyjności projektów realizowanych na Politechnice Lubelskiej.

Wyniki badań nie tylko wzbogacą wiedzę na temat materiałów kompozytowych, ale także przyczynią się do dalszego rozwoju nauki i podniesienia jakości badań prowadzonych na lubelskiej uczelni.

fot. PL

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *